zabezpieczenie fundamentow

Dzisiejsze technologie budowy budynków znacznie różnią się od tych sprzed wielu lat. Tak naprawdę branża budowlana cały czas silnie się rozwija i pojawiają się nowe rozwiązania techniczne wykorzystywane na poszczególnych etapach wznoszenia budynku. Jak wiadomo, punktem wyjścia na każdej budowie jest poprawne wzniesienie fundamentów z zastosowaniem środków ochrony przeciwwodnej. Należyte zabezpieczenie budynku przed wilgocią pozwoli na jego długie użytkowanie i zaoszczędzi niepotrzebnych kosztów w przyszłości.

Co zrobić, gdy ściany są pełne wilgoci?

Zdarza się, że na ścianach starych budynków pojawiają się zacieki i zawilgocenia. W takiej sytuacji należy koniecznie przeprowadzić osuszanie ścian. W przeciwnym wypadku może dojść do powstania grzybów i pleśni, co negatywnie odbije się na zdrowiu domowników. Warto wiedzieć, że zawilgocenia na ścianach mogą mieć swoje źródło już w fundamentach, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich osuszanie. Na rynku są firmy, które zajmują się kompleksowo identyfikacją przyczyn zawilgocenia i w dalszej kolejności usuwaniem skutków takiego stanu rzeczy. Dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów, ponieważ zwykle samo osuszanie fundamentów nie wystarczy. Należy dokładnie ocenić, czy przyczyną są np. wody gruntowe na zbyt wysokim poziomie czy może nieszczelna instalacja wewnątrz budynku. Wszelkie błędy w instalacji wodno-kanalizacyjnej czy grzewczej mogą doprowadzić do powstania nadmiernej wilgoci na ścianach i posadzkach budynku. Czasem okazuje się, że na ścianach dochodzi do skraplania pary wodnej. Bywa również tak, że studnie odpływowe wokół domu są niedrożne ze względu na nieodpowiedni sposób odprowadzania wody deszczowej.

Jak przeprowadza się osuszanie fundamentów?

W zależności od stanu fundamentów, prace przeprowadza się w sposób inwazyjny, włącznie z odkopaniem fundamentów i wykonaniem od nowa izolacji wodnej, lub w sposób bezinwazyjny. Zwykle wtedy osuszanie fundamentów wykonuje się za pomocą specjalnych nagrzewnic. Metoda ta jednak musi być połączona z naprawą przyczyny zawilgoceń. Wokół budynku wykonuje się drenaż, jeśli przyczyną jest wysoki poziom wód. Jeśli problem sprawiają wody opadowe, należy zaopatrzyć się w rury spustowe, które pomogą odprowadzić nadmiar wody. Z kolei, gdy kłopot sprawia para wodna, niezbędne jest sprawdzenie wentylacji budynku, a w przypadku uchybień trzeba wykonać dokładny przegląd i potrzebne naprawy.

Podsumowując, warto już na etapie budowy zadbać o wykonanie wysokiej jakości izolacji przeciwwodnej budynku. W przeciwnym wypadku może się okazać, że oszczędności poczynione na początku, poniosą za sobą ogromne nakłady pieniężne i czasowe w przyszłości.