Co zrobić, gdy zaleje nas sąsiad, pęknie rura lub pojawią się ogromne ulewy?
Osuszanie budynków to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy, by przeprowadzić je skutecznie. Nieumiejętne osuszanie po zalaniu może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni na ścianach, dlatego warto przygotować się do tego zadania. Aby nie popełnić błędów, najlepiej wynająć firmę, która zajmie się tym procesem za nas. Każda z firm oferuje jednak różne rodzaje osuszaczy budynków, jakie wybrać?
Rodzaje osuszaczy budynków
Każda firma, która zajmuje się osuszaniem po zalaniu zaproponuje i dobierze rodzaj osuszacza indywidualnie do sytuacji i stopnia zalania. Specjalista wykona pomiary specjalnymi narzędziami i oceni poziom wilgoci, a następnie zastosuje odpowiedni osuszacz. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej, jakie rodzaje osuszaczy są stosowane w takich sytuacjach, by mieć gwarancję, że nasz budynek zostanie skutecznie osuszony.
Osuszacze adsorpcyjne to mobilne urządzenia, które mogą pracować w niskich temperaturach i sprawdzą się zarówno do osuszania po zalaniu w zamkniętych pomieszczeniach, jak i do regulowania stopnia wilgotności. Dużą zaletą tego rodzaju osuszaczy jest to, że mają wbudowany tryb ogrzewania pomieszczenia, w którym aktualnie pracują.
Kolejnym rodzajem osuszaczy są osuszacze kondensacyjne, które są obecnie najpopularniejszymi na rynku. Ich dużą zaletą jest prosty i bezinwazyjny montaż i obsługa, a także cicha praca. Można je bez problemu przewozić, a do ich użytkowania nie trzeba wykonywać nawiertów. Im wyższa temperatura, tym wyższa wydajność tego rodzaju osuszacza.
Ciekawą propozycją są też osuszacze na podczerwień, które mają formę płyt grzewczych. Szczególnie sprawdzają się do osuszania grubych murów, ponieważ ten proces trwa znacznie krócej niż w przypadku innych osuszaczy. Dużą zaletą jest cicha praca tego urządzenia i nieinwazyjność.