Powracająca wilgoć może skutecznie uprzykrzyć życie i spędzać sen z powiek. Pojawia się najczęściej w łazienkach, suszarniach, piwnicach, a także w halach przemysłowych. Walka z nią jest niejednokrotnie trudna i czasochłonna. Zbyt szczelne okna i nieodpowiednia izolacja nie ułatwiają sytuacji. Skutecznym i zyskującym coraz większą popularność urządzeniem jest kondensacyjny osuszacz powietrza. Głównym celem maszyny jest eliminacja wilgoci i ograniczenie rozwoju grzybów i pleśni.
Sposób działania
Osuszacz kondensacyjny działa za pomocą sprężarkowego układu chłodniczego. W budowie może przypominać klimatyzator. Woda zawarta w powietrzu jest tłoczona przez cały układ chłodniczy urządzenia. Przy wzroście ciśnienia, a tym samym temperatury, dociera do skraplacza. Tam następuje spadek temperatury i w ten sposób para z powietrza przechodzi w stan ciekły (skrapla się). Gdy para przechodzi przez filtr, trafia do organu dławiącego. Tam za sprawą różnicy ciśnień odparowuje i trafia z powrotem do pomieszczenia.
Gdzie najlepiej się sprawdzi osuszacz kondensacyjny?
Osuszacz kondensacyjny jest doskonały przy osuszaniu ścian, gdy wykonywane są prace budowlane bądź remontowe. Będzie również niezbędny w momencie, gdy mieszkanie zostanie podtopione lub zalane. Jest to świetne rozwiązanie także do codziennego użytku w mieszkaniach lub domach, gdzie występuje problem skraplającej się wody na oknach – jest to pierwszy sygnał informujący o nadmiarze wilgoci w pomieszczeniu. Poza pochłanianiem wilgoci, likwiduje również nieprzyjemne zapachy, pozostawiając uczucie czystości i świeżości. Eliminacja wilgoci hamuje rozwój wirusów i bakterii.
Podsumowanie – czy warto?
Osuszacz kondensacyjny jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż na przykład osuszanie za pomocą ogrzewania. Ponadto nie ma konieczności kupna własnego urządzenia. Wynajem osuszaczy również jest możliwy. Bez przeszkód można wynająć urządzenie na czas remontu, przyspieszając tym samym cały proces.