Zastanawiasz się, czy warto osuszyć świeżo powstały budynek? Dowiedz się dlaczego osuszenie jest ważnym krokiem po ukończeniu budowy.
Wilgoć – zło konieczne w czasie budowy
Proces stawiania budynku wymaga użycia wody. Szczególnie duża ilość wody wykorzystywana jest przy kładzeniu tynków czy wylewce. Korzystamy również z klejów i zapraw na bazie wody. W związku z tym w pomieszczeniach pozostaje pewna ilość płynów zwana wilgocią technologiczną. Może ona stanowić problem nawet, gdy prace wykonywane są przez najlepszych profesjonalistów, ponieważ często jest to naturalne zjawisko, które nie wynika z żadnego błędu. Aby nie ryzykować i zapobiec powstaniu negatywnych skutków obecności wody w pomieszczeniu, warto skorzystać z usług osuszania z wilgoci technologicznej.
Zadbaj o estetykę pomieszczeń
Wilgoć pozostała po budowie może mieć negatywny wpływ na tynki i farbę na ścianie. Woda zgromadzona w ścianach budynku, przykładowo w betonowych porach, będzie parować i nawet jej niewielka ilość może źle wpływać na trwałość i wygląd farby. W najgorszym wypadku pojawią się mokre plamy bądź odpadający tynk czy farba.
Ochroń się przed szkodliwymi mikroorganizmami
Niestety wilgotne środowisko tworzy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Niepożądane organizmy mogą pojawić się szybko po postawieniu budynku, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy temperatura w budynku jest wysoka. W zawilgoconych pomieszczeniach często rozwijają się pleśń, grzyby i bakterie. Nawet gdy nie są widoczne i nie wpływają na wygląd ścian, mogą być obecne we wdychanym powietrzu, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Wilgoć sprzyja również pojawianiu się drobnych owadów takich jak rybiki cukrowe. Osuszanie z wilgoci technologicznej po zakończeniu budowy pomaga uniknąć zagnieżdżenia się w budynku nieprzyjemnych i szkodliwych organizmów.