Wydawać by się mogło, że posiadanie piwnicy to same zalety – dodatkowe miejsce w podziemiach można nie tylko wyposażyć w półki na przetwory, lecz także zagospodarować je tak, by pełniło funkcję kotłowni, warsztatu czy nawet siłowni. Jednak fakt, że znajduje się ono pod powierzchnią gruntu, niesie ze sobą pewien mankament – takie położenie sprzyja pojawieniu się wilgoci i zdarza się to dosyć często. Pierwszym niepokojącym sygnałem są mokre ściany. Z czasem dochodzi także do odpadania tynku i łuszczenia się farby. To znak, że do piwnicy wdarła się wilgoć.
Najczęstsze przyczyny pojawienia się wilgoci w piwnicy
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn powstawania wilgoci w piwnicach wymienia się:
– nieprawidłowo zamontowany drenaż (np. ułożenie rur drenarskich powyżej górnej powierzchni ławy fundamentowej),
– zatrzymanie wody przez grunt spoisty, który nie został wyłożony drenażem,
– rury spustowe kończące się bezpośrednio przy ścianie budynku, przez co woda gromadzi się przy murze i przez szczeliny przesącza się do środka,
– awarię instalacji wodnej lub kanalizacyjnej – woda wypływająca z rury spustowej nie zostaje odprowadzona w bezpieczne miejsce (na przykład do studzienki chłonnej),
– brak izolacji poziomej lub pionowej lub jej nieprawidłowe działanie (np. wynikające ze zbytniej przepustowości).
Metody walki z wilgocią w piwnicy
Niestety, samo osuszenie ścian w takiej sytuacji zwykle nie przynosi pożądanych efektów. Znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Gdzie ich szukać? Specjalistów do spraw osuszania budynków znajdziemy w każdym regionie. Województwa, w których można znaleźć najwięcej rekomendowanych firm oferujących osuszanie budynków to: mazowieckie i łódzkie. Zarówno osuszanie fundamentów, jak i ścian poprzedza przeprowadzenie przez fachowców profesjonalnej analizy przyczyny i stopnia zawilgocenia piwnicy. Na tej podstawie firma dobiera sposób działania i technikę usuwania wilgoci. Wśród najpopularniejszych metod osuszania stosowanych przez profesjonalistów wymienić należy osuszanie podczerwienią, osuszanie kondensacyjne czy podposadzkowe. Pozwalają one na efektywne odprowadzenie wody z murów i gruntowne ich osuszenie.
Jak już wspomnieliśmy, problem zbierającej się w piwnicy wilgoci jest stosunkowo częsty – występuje w wielu budynkach. Ponadto istnieje wiele różnych czynników sprzyjających nadmiernemu zawilgoceniu. Dlatego najszybszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest powierzenie tej sprawy fachowcom. Dzięki specjalnym narzędziom i eksperckiej wiedzy, są oni w stanie dojść do pierwotnej przyczyny zbierania się wilgoci w piwnicy i wyeliminować problem.