osuszania podposadzkowego

Osuszanie podposadzkowe to proces pozwalający pozbyć się wilgoci zalegającej w podłodze. Najczęściej wilgoć zbiera się w murach wskutek nieszczelności rury albo w wyniku zalania pomieszczenia znaczną ilością wody. Zalegająca w izolacjach wilgoć niestety tworzy środowisko idealne dla bakterii, grzybów takich jak pleśń, które mogą zamanifestować swoją obecność nieprzyjemnym zapachem. Dodatkowo obecność pleśni w ścianach może wpływać na zdrowie mieszkańców, należy więc zadbać o osuszenie warstw izolacyjnych.

Metody osuszania podposadzkowego

Sposób osuszania jest uzależniony od poziomu zawilgocenia powierzchni pod posadzką. Gdy jest ono stosunkowo małe, wykonuje się osuszanie z wykorzystaniem osuszaczy powietrza. Ich działanie polega na wtłaczaniu strumienia suchego powietrza przez otwory dylatacyjne. Suche i ciepłe powietrze powoduje usunięcie wilgoci wskutek kondensacji. Powstałe krople wody są usuwane dzięki działaniu tego samego strumienia suchego powietrza.

Większym problemem jest obecność wody pod posadzką. Nie można wprowadzić wtedy suchego powietrza usuwającego wilgoć, ponieważ strumień gazu może spowodować rozprzestrzenienie cieczy. Osuszanie ciśnieniowe pozwala skutecznie rozwiązać problem zalegającej wody. Proces polega na wykorzystaniu pompy ciśnieniowej, która odsysa zalegającą wodę. Po usunięciu cieczy wykonuje się identyczny proces jak w przypadku tradycyjnego osuszania, tzn. wprowadzenie suchego powietrza w celu pozbycia się wilgoci. Niezwykle istotne jest zatem określenie poziomu wilgoci oraz sprawdzenie obecności wody, co zapobiegnie pogłębieniu szkód związanych z zalaniem izolacji.

Firmy osuszające

Na rynku istnieje wiele osób oraz firm, które zajmują się osuszaniem podposadzkowym. Podczas wyboru usługodawcy należy jednak zwracać uwagę na kilka aspektów. Profesjonalna firma osuszająca mieszkania powinna rozpocząć pracę od wykonania pomiarów wilgoci oraz określenia obecności wody pod posadzką. Pozwala to dobrać odpowiednie narzędzia do danego problemu. Po wykonanym osuszeniu firma musi przeprowadzić jeszcze jeden pomiar, by określić, czy proces przyniósł oczekiwane rezultaty.

Podsumowanie

Osuszane podposadzkowe umożliwia usunięcie wody i wilgoci z podłóg i ścian. Wybierając firmę osuszającą, należy postawić na profesjonalistów, którzy dokonają pomiarów i zaplanują działania, bazując na stopniu uszkodzeń pod osuszaną posadzką.