Prawidłowa wilgotność w domu jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ wpływa nie tylko na stan techniczny i wyposażenie budynku, ale co najważniejsze, na samopoczucie jego mieszkańców. Odpowiednia wilgotność powietrza, szczególnie w okresie zimowym oznacza znacznie mniej infekcji, zdrowy wygląd cery, włosów i brak kłopotów z łzawieniem oczu. To właśnie od temperatury i wilgotności powietrza zależy komfort użytkowania budynków. Zimą większość czasu spędzamy właśnie w domu lub biurze, zadbajmy więc, aby powietrze, którym oddychamy, nie szkodziło naszemu zdrowiu.
Jak zimą zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w domu?
Podczas okresu grzewczego jakość powietrza w pomieszczeniach znacznie spada. Używamy dodatkowych źródeł ciepła, a rzadziej otwieramy okna. Aby zapewnić czyste powietrze w domu, musimy poszukać odpowiednich rozwiązań. Borykając się z suchym powietrzem, zastanówmy się nad zakupem nawilżaczy powietrza, regularnie podlewajmy rośliny, pod grzejnikami umieśćmy naczynia z wodą, częściej usuwajmy kurz z mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym.
Ale co zrobić jeśli zmorą naszego domu jest zbyt duża wilgotność powietrza?
Wilgotność powietrza w mieszkaniu zimą powinna utrzymywać się pomiędzy 40% a 65%. Wartości te w dużej mierze zależne są od temperatury, jaka utrzymuje się w pomieszczeniu. Zalecana temperatura w mieszkaniu to 20-22°C. W sypialni zaleca się maksymalnie 18°C. Aby obniżyć wilgotność powietrza należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, nawet zimą. Codziennie na 10 minut uchylajmy okna w pomieszczeniu. Właściwym rozwiązaniem będzie zamontowanie klimatyzatora, będzie on równomiernie sterował temperaturą, prędkością powietrza i jego wilgotnością. Dodatkowo spełni rolę oczyszczacza powietrza z wszelkich zanieczyszczeń. Gdy w domu panuje wilgoć, warto zrobić przegląd systemu wentylacji.
Po czym rozpoznać, że w naszym domu jest zbyt duża wilgotność powietrza?
Zbyt wysoka wilgotność może dać się we znaki zarówno samemu budynkowi, jak i jego mieszkańcom. Domownicy mogą czuć częste bóle głowy, znużenie i zmęczenie, a budynek narażony jest na uszkodzenia takie jak: deformacja elementów drewnianych i gipsowych, rdza na elementach metalowych, wilgoć i grzyb na ścianach. Jednym z pierwszych sygnałów zbyt dużej wilgotności w domu jest skraplająca się na szybach para wodna i uczucie wilgoci na ścianach. Należy wówczas niezwłocznie znaleźć źródło problemu i go skutecznie rozwiązać. Jednym z proponowanych rozwiązań jest zamontowanie nawiewników okiennych i instalacji mechanicznej. Zaleca się również klimatyzatory, o których już wspominaliśmy. Najlepszym rozwiązaniem po wyeliminowaniu problemu będzie osuszenie ścian z wilgoci. Można użyć do tego osuszaczy powietrza lub wykorzystać profesjonalne metody: osuszenie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne lub podposadzkowe.
Jak widzimy, jest wiele możliwości zadbania o komfort w naszych domach. Jedne bardziej kosztowne, inne mniej. Zabiegi te stanowią jednak podstawę walki o zdrowe powietrze w mieszkaniach.