wilgoc w domu

Wilgoć w domu to spędzający sen z powiek problem, który może mieć daleko idące konsekwencje dla zdrowia i trwałości budynku. Jednym z najczęściej pojawiających się skutków wilgoci jest grzyb na ścianach. Co więc zrobić, aby uchronić się przed zawilgoceniem wnętrz? Spieszymy z odpowiedzią!  Oto 5 nawyków, dzięki którym zapobiegniecie powstawaniu w waszym domach i mieszkaniach zbędnej wilgoci!

Odpowiednio dobrane okna

Zacznijmy od tego, że dobór okien do mieszkania bądź domu jest kluczową kwestią, gdy chcemy utrzymać odpowiedni poziomu wilgoci we wnętrzach. Dobre okna powinny umożliwiać rozszczelnianie, a co za tym idzie, zapewniać napływ świeżego powietrza oraz jego cyrkulację.

Wentylacja mieszkania

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możecie zrobić, aby wasze mieszkanie nie uległo zawilgoceniu, to profesjonalnie zaprojektowana wentylacja – wśród dostępnych rozwiązań znajdziecie system grawitacyjny oraz mechaniczny. Ponadto warto pamiętać, że wtedy, gdy gotujemy, suszymy pranie albo bierzemy kąpiel, wytwarza się dużo wilgoci i należy ją usuwać, używając okapu lub uchylając okna. W ten sposób nadmiar wilgoci opuści dane pomieszczenie.

Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu

Grzyby lubią wilgoć i nieco cieplejsze pomieszczenia, dlatego warto pamiętać o tym, aby temperatura w domu wynosiła ok. 10-21 stopni Celsjusza. Ten prosty zabieg zapobiegnie przed inwazją grzybów i pleśni.

Pochłaniacze wilgoci

Te proste rozwiązania świetnie sprawdzają się w utrzymywaniu suchości powietrza w pomieszczeniach. Szczególnie przydatne w kuchniach, łazienkach czy suszarniach albo piwnicach.

Osuszacze powietrza

Zanim zaopatrzymy się w profesjonalne osuszacze powietrza, warto, byśmy zastanowili się nad kupnem równie przydatnego urządzenia, jakim będzie czujnik wilgotności powietrza, dzięki któremu pomiar wilgotności będzie niesamowicie prosty. To pozwoli nam określić, kiedy skorzystać z osuszacza albo innych metod obniżania wilgotności, by jej poziom nigdy nie przekroczył normy. Będziemy mieli wtedy pewność, że rozwój grzybów i pleśni we wnętrzach naszych domów i mieszkań zostanie uniemożliwiony.