Osuszanie posadzki

Jednym z największych problemów nieodłącznie związanych z wszelkiego rodzaju pracami budowlanymi jest wilgoć technologiczna spowodowana zużywaniem sporych ilości wody. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku przygotowywania betonowych wylewek podłogowych. Położenie elementów wykończeniowych – paneli, desek, wykładziny czy kafli na wilgotnej posadzce może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami.

Dlatego profesjonalne osuszanie z wilgoci technologicznej staje się coraz bardziej popularne. Sprawdź, czym może skutkować zaniechanie tego procesu.

Niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśnie

Położenie podłogi na niedostatecznie osuszonej posadzce skutkuje graniczącym z pewnością ryzykiem, że w mieszkaniu czy domu zaczną rozwijać się różnego rodzaju pleśnie i grzyby. Ich obecność to nie tylko dyskomfort związany z przykrym zapachem stęchlizny czy pojawienie się wybrzuszeń. Zarodniki pleśni domowej stanowią duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Występowanie grzybów w mieszkaniu może powodować m. in. choroby układu oddechowego czy nerwowego, a także wywoływać problemy z trawieniem czy stanem skóry. Pozbycie się pleśni w momencie, gdy podłoga jest położona, to coś niezwykle trudnego – dlatego warto zadbać o wcześniejsze osuszenie posadzki.

Zniszczona podłoga i nie tylko

Podłoga położona na niedostatecznie osuszonej wylewce ulega szybkiemu niszczeniu, niezależnie od zastosowanych materiałów. Gnijące, wchłaniające wilgoć deski i panele, kruszenie się fugi i wybrzuszanie płytek bądź linoleum to zjawiska, których wystąpienie jest pewne, jeśli wylewka będzie zbyt wilgotna. Innymi efektami będą również odbarwienia – np. plamy na wykładzinie czy różnorakie pęknięcia i  rozszczelnienia.

Osuszanie z wilgoci technologicznej – zalety

Fachowe osuszanie posadzki jest zalecane nie tylko dlatego, że pozwala uniknąć niebezpieczeństw związanych z powstawaniem pleśni i zapewnia trwałość podłogi. Dzięki temu procesowi można również znacznie przyspieszyć remont czy budowę. Wysychanie posadzki w sposób naturalny potrafi trwać nawet kilkadziesiąt dni! Dodatkowo, koszty ogrzewania nieodpowiednio osuszonych lokali będą dużo wyższe.

Zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy, coraz częściej decydują się na osuszanie posadzek z wilgoci technologicznej  podczas trwania prac remontowych czy budowlanych. Szereg zalet, jakie posiada to rozwiązanie, nie pozostawia wątpliwości, dlaczego warto skorzystać z tej praktyki.