Gdy hydroizolacja zawodzi

Brak odpowiedniej hydroizolacji budynku może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Niezaizolowane ściany fundamentowe przede wszystkim spotyka się w starych domach, ale niepoprawne ich wykonanie zdarza się również w przypadku nowoczesnego budownictwa. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać te prace budowlane później. Ewentualne problemy w przypadku błędnie wykonanej hydroizolacji będą głównym tematem tego artykułu.

Wilgotne ściany, czyli problemy po latach

Przede wszystkim warto pamiętać, że błędy wykonawcze w hydroizolacji uwidaczniają się po latach. Można oczywiście bagatelizować ten z początku niegroźny problem, ale niestety przyniesie to kolejne szkody. Z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Na ścianach mogą pojawić się porosty czy pleśń, a wilgotne miejsca, np. piwnice, w takiej sytuacji są standardem. Warto wiedzieć, że są to poważne problemy, które w dodatku nie łatwo usunąć, a osuszanie tych warstw jest kosztowne. Ponadto bez specjalistycznego sprzętu trudno znaleźć miejsce, w którym doszło do gromadzenia się wilgoci z powodu źle zaizolowanych fundamentów. Odkładanie problemów na później wiąże się ze zwiększeniem kosztów potrzebnych na diagnostykę i naprawy.

Z czym wiąże się pojawienie pleśni na ścianach?

Często problemy rozpoczynają się na styku fundamentów ze ścianą, ale pleśń dalej się rozwija, co może prowadzić do wielu niedogodności. Przede wszystkim prowadzi to do pogorszenia trwałości budynku. Nie można zapominać o ewentualnych problemach dla zdrowia mieszkańców domu. Mogą one prowadzić nawet do powstawania chorób dróg oddechowych. Pochłanianie kolejnych powierzchni ściany przez pleśń to coraz większa ilość nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Zabezpieczenie przed przyszłymi problemami

Problemy z hydroizolacją pojawiają się z powodu nadmiernego oszczędzania inwestora czy braku opinii geotechnicznej, ale często również wynikają z błędów, które są popełniane przez wykonawców. Na szczęście możemy rozwiązać ten problem. Pierwszym krokiem jest usunięcie wilgoci – profesjonalne osuszanie fundamentów w Warszawie i okolicach wykonamy bez problemu. Następnie należy zająć się naprawą lub wykonaniem izolacji przeciwwodnej. Poprawnie wykonana hydroizolacja zapewni ochronę przed wilgocią na co najmniej kilkanaście lat. Najlepiej, jeśli zastosowana zostanie zarówno izolacja pozioma, jak i gruntowanie fundamentów, kolejna faza izolowania, zastosowanie płyt styropianowych oraz warstwy, która stanowi wykończenie (najczęściej folia lub siatka).

Podsumowanie

Nie można sobie pozwolić na błędnie wykonaną hydroizolację fundamentów. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia mieszkańców czy trwałości budynku. Jednocześnie skutki najczęściej są widoczne po latach, a ich usunięcie wiąże się z wyższymi kosztami.