W jaki sposób usunąć wilgoć w nowo postawionym budynku?

Osuszacze powietrza – ważna konieczność

Nowy dom po wybudowaniu wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim, zwłaszcza przez pierwszy rok po zakończeniu budowy. Ten okres ma wpływ na wiele czynników, które zaczną się pojawiać w domu. Jednym z nich jest pojawienie się wilgoci. Mimo tego, że dom został wybudowany zgodnie z planem i przy użyciu bardzo dobrych materiałów, zawilgocenie jest niestety nieuniknione, a wręcz zupełnie naturalne. Na rynku dostępnych jest kilka sposobów, przy których wykorzystaniu osuszanie ścian z wilgoci nie powinno stanowić większego problemu. Warto natomiast wiedzieć, dlaczego osuszanie mieszkań osuszanie budynków jest tak ważne. Nieosuszona wilgoć, choć zupełnie naturalna może okazać się bardzo groźna dla organizmu człowieka.

Zapobieganie wilgoci

Jednym z najważniejszych kroków jaki trzeba wykonać w walce z nadmiarem wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o prawidłową zewnętrzną izolację termiczną na budynku oraz o usunięciu wszystkich mostków termicznych (mostek termiczny, to miejsce w przegrodzie ściany o większym przewodnictwie cieplnym, niż reszta przegrody budynku). Kolejną bardzo ważną sprawą jest wentylacja. Dlatego należy dobrze zaplanować ciągi wentylacyjne aby były drożne i jak najbardziej wydajne.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na osuszenie domu po budowie jest zastosowanie osuszaczy powietrza wspartych wentylatorami, dmuchawami oraz nagrzewnicami elektrycznymi. Odpowiednio dobrane urządzenia mają wpływ na warunki klimatyczne w pomieszczeniu, w którym chce się wysuszyć mokre tynki, posadzki czy ściany.

W mieszkaniu sposobem na walkę z wilgocią są osuszacze powietrza. Skraplają one znajdującą się w powietrzu wilgotność, dzięki czemu w pomieszczeniach następuje znaczne jej obniżenie. W ciągu kilku godzin mogą odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody. Jest to uzależnione przede wszystkim od wydajności osuszacza jaki zostanie użyty.

Wynajem osuszaczy

Osuszacze powietrza nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, zalanych lub zagrzybionych. W porównaniu z pochłaniaczami wilgoci mają tę zaletę, że skuteczność osuszania jest kilkadziesiąt razy większa. Ich wynajmu może dokonać każda osoba, a ich dostępność termin jest ustalany z firmą zajmującą się tego typu usługami.

Temperatura osuszanych pomieszczeń

Bardzo ważna jest temperatura, dlatego aby zapobiec powstawaniu grzyba na ścianach należy utrzymywać we wnętrzu temperaturę na poziomie co najmniej 20°C.

Osuszanie domu po wybudowaniu jest bardzo ważne. Wczesne zdiagnozowanie problemu pomoże określić jak pozbyć się wilgoci, a odpowiednio dobrana technologia zagwarantuje osiągnięcie pożądanego efektu i pozwoli cieszyć się suchym i zdrowym domem.