Na czym polega osuszanie budynków?

Zawilgocone ściany w domu mogą być przyczyną wielu problemów. Nie tylko powodują znacznie szybsze zużywanie się sprzętów domowych, ale również negatywnie wpływają na stan zdrowia domowników powodując groźne choroby.

Prace związane z osuszaniem budynków zawsze poprzedza ustalenie przyczyny występowania nadmiaru wilgoci. Przyczyny mogą być rozmaite a do najczęstszych należą:

  • zalania wywołane awariami instalacji lub artykułów gospodarstwa domowego,
  • niesprawny lub mało efektywny system wentylacji,
  • niewłaściwa izolacja wodochronnej lub termicznej.

Ustalenie przyczyny umożliwia dobranie odpowiedniej metody osuszania pomieszczeń.

Nowoczesne metody osuszania budynków

Sposób pozbycia się wilgoci z pomieszczeń domowych w dużej mierze zależy od przyczyny zawilgocenia. Jednak należy pamiętać, że samodzielne nagrzewanie pomieszczeń może okazać się niewystarczające. Profesjonalne osuszanie budynków łączy zapewnienie odpowiedniej dla tego procesu temperatury i wymaganej cyrkulacji powietrza.

W profesjonalnych metodach osuszania ścian stosuje się także nowoczesne technologie jak na przykład promieniowanie podczerwone. Dzięki temu proces osuszania przebiega szybciej i jest bardziej efektywny.

W przypadkach, gdy nadmierne zawilgocenie spowodowane jest tak zwanym podciąganiem kapilarnym wskazane jest wykonanie dodatkowej izolacji poziomej fundamentów. Wykorzystuje się do tego technologię iniekcji, czyli wprowadzenia w strukturę muru specjalistycznych preparatów, które przeciwdziałają przenikaniu wody.