Zawilgocone ściany w domu mogą być przyczyną wielu problemów. Nie tylko powodują znacznie szybsze zużywanie się sprzętów domowych, ale również negatywnie wpływają na stan zdrowia domowników powodując groźne choroby.
Prace związane z osuszaniem budynków zawsze poprzedza ustalenie przyczyny występowania nadmiaru wilgoci. Przyczyny mogą być rozmaite a do najczęstszych należą:
- zalania wywołane awariami instalacji lub artykułów gospodarstwa domowego,
- niesprawny lub mało efektywny system wentylacji,
- niewłaściwa izolacja wodochronnej lub termicznej.
Ustalenie przyczyny umożliwia dobranie odpowiedniej metody osuszania pomieszczeń.
Nowoczesne metody osuszania budynków
Sposób pozbycia się wilgoci z pomieszczeń domowych w dużej mierze zależy od przyczyny zawilgocenia. Jednak należy pamiętać, że samodzielne nagrzewanie pomieszczeń może okazać się niewystarczające. Profesjonalne osuszanie budynków łączy zapewnienie odpowiedniej dla tego procesu temperatury i wymaganej cyrkulacji powietrza.
W profesjonalnych metodach osuszania ścian stosuje się także nowoczesne technologie jak na przykład promieniowanie podczerwone. Dzięki temu proces osuszania przebiega szybciej i jest bardziej efektywny.
W przypadkach, gdy nadmierne zawilgocenie spowodowane jest tak zwanym podciąganiem kapilarnym wskazane jest wykonanie dodatkowej izolacji poziomej fundamentów. Wykorzystuje się do tego technologię iniekcji, czyli wprowadzenia w strukturę muru specjalistycznych preparatów, które przeciwdziałają przenikaniu wody.