Zalanie scian

Zalanie ścian może być spowodowane różnymi przyczynami – pęknięciem rury u sąsiada, awarią instalacji wodnej czy wyjątkowo burzliwą pogodą, która poprzez zniszczenie poszycia dachu może spowodować przemoczenie zewnętrznych lub wewnętrznych ścian budynku. W przypadku zamoczenia fragmentów konstrukcji nie zawsze konieczne będzie skuwanie tynku. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić profesjonalne osuszanie ścian, aby w krótkim czasie doprowadzić je do prawidłowego stanu, bez konieczności wykonywania poważnych prac remontowych.

Jak wysuszyć ściany po zalaniu?

Pierwszym etapem prac po zalaniu ścian powinno być ich dokładne wysuszenie. Zbyt wczesne rozpoczęcie poprawek na tynku może wywołać pojawienie się nieestetycznych plam, odchodzenie farb czy odklejanie się płytek. Im dłużej ściana pozostaje mokra, tym większe będzie ryzyko odwarstwiania się tynku, a w konsekwencji – konieczność jego skucia. Jeżeli zauważymy takie objawy jak wybrzuszenia i głuchy odgłos przy stukaniu w ścianę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tynk trzeba będzie usunąć i wykonać nową warstwę od podstaw. Aby nie odpuścić do takiej sytuacji, dobrym pomysłem jest jak najszybsze osuszanie ścian po zalaniu. Jeśli ściany naszego mieszkania uległy zawilgoceniu, wskazane jest skorzystanie z profesjonalnego likwidowania wilgoci. Za pomocą specjalnych maszyn, jakimi dysponują firmy oferujące osuszanie budynków, wilgotne powietrze zostaje odessane i usunięte z pomieszczenia. Następnie lokal jest ogrzewany, aż do chwili całkowitego wyschnięcia zalanych płaszczyzn. Po kompletnym wysuszeniu ścian możemy delikatnie przeszlifować je papierem ściernym, a następnie nanieść preparat gruntujący i docelową warstwę wykończeniową. Dzięki szybkiemu usunięciu wody oraz rozpoczęciu procesu suszenia skutecznie ograniczymy negatywny wpływ wilgoci na elementy konstrukcyjne budynku.

Zalanie ścian nie zawsze powoduje konieczność całkowitego skuwania tynku. Korzystając z profesjonalnego osuszania ścian, możemy ograniczyć skutki ich zawilgocenia, zmniejszając ryzyko odspojenia się tynku i potrzebę drogich prac. W momencie zalania warto skorzystać z pomocy specjalisty, który szybko i skutecznie zlikwiduje zaistniały problem, minimalizując zakres i koszty ewentualnego remontu po takim zdarzeniu.