Zalanie mieszkania przez sasiada – jak uzyskac odszkodowanie z OC sprawcy

Szkody związane z zalaniem mieszkania przez sąsiada mogą być poważne – zacieki na suficie, zniszczone panele, uszkodzone sprzęty RTV. Takie zdarzenie jest oczywiście podstawą do uzyskania odszkodowania.

Zalane pomieszczenie – od czego rozpocząć?

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, w pierwszej kolejności postaraj się ustalić, jak doszło do sytuacji. Kluczowe znaczenie ma zweryfikowanie, kto jest winny całemu zdarzeniu, ponieważ w ten sposób będzie wiadomo, kto powinien zostać obciążony kosztami za naprawę skutków zdarzenia. Bez względu na wielkość zalania, koniecznie zgłoś się także do wspólnoty mieszkaniowej, a po przyjściu zarządcy nieruchomości spisz odpowiedni protokół.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Kiedy sąsiad ma wykupione ubezpieczenie i poczuwa się do winy, wówczas kwestia uzyskania należnej rekompensaty finansowej nie powinna stanowić większego problemu. By ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy, wystarczy poprosić o numer polisy sąsiada, a następnie zgłosić szkodę w odpowiedniej agencji ubezpieczeniowej. Zgłoszenia może oczywiście dokonać także sprawca całego zdarzenia, ale w takim przypadku warto samodzielnie dopilnować dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności. Pamiętajmy też, aby przed przybyciem likwidatora szkód, który przyjedzie obejrzeć zalane pomieszczenie, niczego w nim nie zmieniać. Środki z odszkodowania OC powinniśmy mieć na koncie w ciągu 30 dni.

Co w sytuacji, gdy sąsiad nie poczuwa się do winy?

W takim przypadku można starać się o odszkodowanie z własnego ubezpieczenia. Aby je uzyskać, należy zgłosić szkodę do naszego towarzystwa ubezpieczeniowego, opisując całe zajście i wskazując winną osobę. Przedstawiciel agencji powinien wypłacić przysługujące nam środki i domagać się ich zwrotu od sprawcy (na zasadzie regresu).

Podsumowanie

Jak się okazuje, w sytuacji, kiedy dojdzie do zalania mieszkania przez sąsiada, mamy kilka możliwości ubiegania się o odszkodowanie. Poza tym, że możemy starać się o rekompensatę z OC sprawcy, możemy skorzystać również z własnego ubezpieczenia, o ile mamy stosowny zapis w polisie.