Częstym problemem są awarie pieców oraz zalanie mieszkań spowodowanych nieszczelnym systemem centralnego ogrzewania. Jak postępować w takich sytuacjach i jak możemy skutecznie osuszyć mieszkanie, aby pozbyć się szkód?
Zalało nam mieszkanie, co możemy zrobić?
W przypadku zalania mieszkania czy domu należy podjąć niezwłoczne kroki, aby jak najszybciej osuszyć pomieszczenia, ponieważ utrzymująca się wilgoć może spowodować wiele szkód, jakimi są np.: odpadanie tynku oraz farby ze ścian, rozszerzenie paneli podłogowych, odkształcenie mebli, utrzymujący się nieprzyjemny zapach, powstanie wilgoci trwałej w postaci zagrzybienia ścian (które jest bardzo szkodliwe dla zdrowia) i wiele innych. Aby uniknąć powyższych problemów, należy skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która sporządzi kosztorys zalania mieszkania, i na jego podstawie oceni szkody oraz koszt osuszania ścian po zalaniu.
Kosztorys
Kosztorys zalania mieszkania sporządzany jest indywidualnie, ponieważ brany jest pod uwagę metraż oraz ilość zalanych pomieszczeń, straty, jakie zostały dokonane na skutek awarii, oraz technologia zastosowana przy osuszaniu ścian po zalaniu. Cena za wykonanie takiej usługi będzie zależała również od tego, czy w danym przypadku skorzystamy z pełnej profesjonalnej obsługi, czy będziemy chcieli wykonać czynność na własną rękę, wypożyczając sprzęt do osuszania.
Osuszanie ścian po zalaniu
W sytuacji zalania mieszkania samo przewietrzenie pomieszczeń nie przyniesie pożądanych skutków. Specjalista wylicza nie tylko koszty związane z osuszaniem ścian po zalaniu, lecz także określa, jaką metodą należy wykonać pracę, oraz jakiego sprzętu użyć. Metodami podstawowymi do osuszania ścian są:
- osuszanie gorącym powietrzem,
- nagrzewanie zalanych ścian – zapobiega rozprzestrzenianiu się wilgoci,
- absorpcja wody, czyli wpuszczanie suchego powietrza, które wyciąga nagromadzoną wodę z materiałów zalanych,
- kondensowanie, czyli osuszanie nie tylko ścian, lecz także powietrza w pomieszczeniach,
- użycie mikrofal – nagrzewanie powierzchni ścian oraz ich wnętrz,
- iniekcja, termoiniekcja oraz iniekcja krystaliczna – metody zaawansowane nazwane osuszaniem inwazyjnym, czyli mechaniczne wprowadzanie do zawilgoconych murów przelotów osuszających.
Osuszanie ścian po zalaniu jak widzimy nie należy do łatwych. Proces ten może okazać się długi i wymagający, jednak bardzo ważne jest, aby zareagować szybko i najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy, ponieważ zawilgocenie pomieszczeń jest trudne do usunięcia i może powodować negatywne skutki nie tylko estetyczne, lecz także zdrowotne.