Zabezpieczamy lazienke przed wilgocia

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat spowodowany dużą wilgotnością powietrza. Przyczynia się to do powstawania zawilgoceń, prowadzących do tworzenia się pleśni i grzybów. Zabezpieczenie przed nimi łazienki jest jednym z głównych zadań, przed którymi stają właściciele domów i mieszkań.

Przyczyny powstawania w łazience zawilgoceń, pleśni i grzybów

Oprócz wspomnianych już specyficznych warunków panujących w łazience (gorące prysznice i kąpiele powodujące osadzanie się pary na wszystkich powierzchniach, suszenie wilgotnych ręczników, pranie, niewielka przestrzeń) do powstawania w niej zawilgoceń, pleśni i grzybów przyczyniają się również inne czynniki. W grę wchodzą takie elementy jak słaba wentylacja, niewystarczające ogrzewanie, występowanie mostków termicznych (czyli miejsc, w których ściany wychładzają się najbardziej) powodujących duże różnice temperatur.

Dlatego urządzając nową łazienkę lub remontując starą, należy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie jej przed wilgocią.

Metody zabezpieczania łazienki przed wilgocią

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i jej następstwami. Wiele zależy tu od skali problemu. Jednym ze skuteczniejszych jest zabezpieczenie ścian i sufitów izolacją przeciwwilgociową. Do preparatów, które pełnię tę rolę należą:

  • folia w płynie do stosowania m.in. na betonie, tynkach gipsowych, płytach karton-gipsowych; przeznaczona jest do zabezpieczenia powierzchni chwilowo narażonych na oddziaływanie wody; nie wolno kłaść jej na ściany przeznaczone do malowania;
  • zaprawa hydroizolacyjna – nadaje się do niemal wszystkich rodzajów podłoża; można ją stosować w pomieszczeniach o bardzo wysokim zawilgoceniu;
  • masa uszczelniająca – ma działanie zbliżone do folii w płynie, dodatkowo zabezpiecza przed substancjami chemicznymi.

Jeśli nie potrzebujemy tak daleko idących środków zapobiegawczych, skuteczną formą zabezpieczenia ścian przed wilgocią będzie także zastosowanie farb antykondensacyjnych, których powłoka zapobiega skraplaniu się wody. Posiadają one także niewymywalne składniki grzybobójcze.

Doraźne metody usuwania wilgoci w łazience

Kiedy w naszej łazience zaczynają pojawiać się nawet niewielkie ślady pleśni i grzybów, należy podjąć działania mające na celu osuszanie ścian z wilgoci oraz usunięcie tych zmian. Co można zrobić?

  • Usunąć zanieczyszczone fragmenty fug i silikonów i nałożyć nowe. Jeżeli nie możemy tego zrobić – należy je oczyścić specjalnym preparatem.
  • Sprawdzić wentylację w łazience. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem wentylacji mechanicznej.
  • usuwaniu wilgoci pomoże też zastosowanie osuszaczy/pochłaniaczy wilgoci (elektrycznych lub nieelektrycznych).
  • Należy zadbać o regularne wietrzenie łazienki oraz wycieranie na bieżąco mokrych powierzchni.