Won stechlizny w mieszkaniu – z czego wynika i jak sie jej pozbyc

Ta wyjątkowo uciążliwa woń jest częstym problemem, szczególnie w przypadku starego budownictwa. Skąd się bierze i czego jest oznaką? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić działanie wentylacji. Jeśli jednak wszystko działa jak należy, przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów może być zbyt duża wilgoć. Właśnie w wyniku zbyt dużej wilgotności np. ścian budynku powstają charakterystyczne plamy i przebarwienia, a w końcu pojawia się grzyb. Tego problemu nie można bagatelizować, ponieważ grzyb w mieszkaniu ma negatywny wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców. Dlatego warto jak najszybciej usunąć wilgoć z naszego mieszkania i co za tym idzie pozbyć się zapachu stęchlizny. Od czego zacząć?

Zlokalizuj przyczynę

Zacznij szukać przyczyny powstawania nieprzyjemnych zapachów. Dokładnie przejrzyj ściany i podłogi. Jeśli nie widzisz charakterystycznych plam, pamiętaj o odsunięciu mebli, zdjęciu obrazów. Źródłem stęchłych zapachów mogą być również wszystkie przedmioty, które od lat znajdują się w pomieszczeniu. Meble? Dywany? Często konieczny jest również remont – zerwanie starych tapet czy parkietu.

Co dalej?

Kiedy już znajdziesz źródło wilgoci i nieprzyjemnego zapachu, pomyśl co możesz z tym dalej zrobić. Jeżeli coś się da wyprać lub wyczyścić, spróbuj. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą będzie jednak wyrzucenie starych przedmiotów. Co zrobić, jeżeli chodzi o ściany czy podłogi? Gruntowny remont? Spróbuj najpierw dokładnie wyszorować daną powierzchnię. Kiedy wyschnie, spryskaj albo posmaruj kupionym wcześniej specjalistycznym środkiem grzybobójczym. Ale to może nie wystarczyć.

Skuteczna broń – ozonowanie 

Ze stęchlizną można walczyć na różne sposoby. Ale jeżeli wilgoć na dobre zagościła w naszym mieszkaniu to potrzeba konkretnych działań. Jednym z nich jest profesjonalne osuszanie i ozonowanie mieszkań. Oszczędzasz przy tym własne siły i masz pewność, że zapach stęchlizny nie będzie jedynie zamaskowany, lecz całkowicie usunięty razem z grzybami i pleśnią. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ wraz ze skutkami pozbywamy się również przyczyny problemu.