Wilgoć pod posadzką – jak jej zaradzić?

Wilgoć w domu może pojawić się w wielu miejscach i z wielu przyczyn. Najłatwiejsza do opanowania jest wilgoć w murach pojawiająca się na ścianach, a najtrudniej z kolei będzie zaradzić wilgoci powstałej pod posadzką. Nie zawsze winne wilgoci jest zalanie pomieszczenia, na przykład w wyniku pęknięcia rury czy powodzi. Czasem może się okazać, że przez źle wykonaną izolację woda wniknęła pod posadzkę właściwą. Może też dojść do powstania wilgoci, ponieważ materiały użyte do wykonania fundamentów i izolacji nie były wysokiej jakości i po pewnym czasie utraciły swoje właściwości. Powodu powstawania wilgoci pod posadzką jest wiele, ale zdecydowanie, nie tylko dla dobra budynku, ale przede wszystkim ze względu na własne zdrowie, trzeba posadzkę osuszyć, a jeśli uszkodzenia są poważne również odbudować fundamenty czy izolację.

Woda pod posadzką – lokalizacja

Gotowa podłoga, po której chodzimy, na przykład panele lub płytki ceramiczne, to tylko wierzchnia warstwa. Pod nią w zależności od metody wykonania posadzki znajdzie się kilka innych warstw. Mogą to być izolacja przeciwwodna z papy lub folii, izolacja termiczna lub akustyczna np. z wełny mineralnej albo ze styropianu, do tego stosowane są też podkłady pod posadzki cementowe i na samym końcu widoczna warstwa, czyli panele, parkiet albo płytki. Żeby dostać się do warstwy, w której znajduje się woda, trzeba więc zdjąć całą wierzchnią warstwę i brnąć w głąb aż zlokalizujemy warstwę, w której jest zastana woda. Ale można też zastosować innowacyjne osuszanie podposadzkowe. Niestety nie ma szans, że woda sama odparuje, nawet jeśli nagrzejemy do wysokiej temperatury mieszkanie.

Osuszanie wilgoci

Po czym poznać, że wilgoć idzie od posadzki? Przede wszystkim po tym, że pojawia się na ścianie u styku z posadzką. Próby osuszania samodzielnie przy użyciu różnych środków skraplających wodę nie będą wystarczające. Jeśli tylko pojawi się podejrzenie wilgoci pod posadzką trzeba wezwać fachowca. Dużą skutecznością cechuje się nieinwazyjne osuszanie podposadzkowe, które wyciągnie wilgoć z warstwy izolacji, bez konieczności demontowania podłogi. Jednakże to specjalista oceni czy ta metoda się sprawdzi.