Wilgoc i jej wplyw na wlasciwosci izolacyjne materialow budowlanych

Wilgoć wpływa niekorzystnie i destrukcyjnie na mury, tynki oraz termoizolacyjność budynku. Skutki zawilgocenia są również niezmiernie uciążliwe dla użytkowników nieruchomości. Pleśń i grzyb powodują groźne choroby i złe samopoczucie mieszkańców.

Przyczyny zawilgocenia budynku

Codzienne czynności, które wykonujemy w domu takie jak pranie, sprzątanie, długie kąpiele w połączeniu z niewłaściwe wykonaną wentylacją prowadzą do gromadzenia się wilgoci. Przyczyny wilgotnych ścian i zawilgocenia izolacji bywają również zewnętrzne. Kapilarne podciąganie wody, nieszczelny czy wilgoć technologiczna są zmorą właścicieli budynków.

Zagrożenia płynące z nadmiernej wilgoci

Skutki zawilgocenia przekładają się w dużej mierze na termoizolacyjność oraz ogólny stan techniczny obiektu. Woda, która przedostała się do ścian, zimą zwiększa swoją objętość, powodując rozsadzanie budulca, a tym samym obniżenie jego trwałości. Największe szkody powodują sole zawarte w wodzie, krystalizujące po jej odparowaniu i rozsadzające tynk. Wilgoć sprzyja również rozwojowi pleśni i grzybów, które powodują korozję biologiczną zgubną dla tynków i okładzin ścian. W przypadku ściany jednowarstwowej, wykonanej z betonu komórkowego lub silikatów, zawilgocenie murów skutkuje obniżeniem współczynników izolacji cieplnej – czyli ściana z założenia mająca chronić przed chłodem traci swoje cenne właściwości termoizolacyjne. Również elementy metalowe wskutek zawilgocenia szybciej ulegają korozji chemicznej.

Jak poradzić sobie z zawilgoceniem

Usuwanie wilgoci najczęściej odbywa się poprzez wietrzenie pomieszczeń lub przy pomocy wentylacji mechanicznej. Jednak sposoby te nie sprawdzają się w przypadku dużego zawilgocenia lub w sytuacji, kiedy wilgoci należy pozbyć się w szybkim tempie. Wtedy osuszanie ścian z wilgoci odbywa się za pomocą profesjonalnych urządzeń – przemysłowych osuszaczy powietrza, które usuwają wilgoć ze ścian i powietrza, lub nagrzewnic służących do intensywnego odparowywania wilgoci.