W jaki sposob wilgoc wplywa na wytrzymalosc materialow budowlanych

Gromadząca się w ścianach wilgoć może pochodzić z gruntu, z opadów atmosferycznych, z awarii instalacji, z samych materiałów budowlanych, z działań człowieka, a także znanym nam wszystkim zjawisk sorpcji oraz kondensacji. Wilgoć potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na wytrzymałość materiałów budowlanych.

Skutki wilgoci dla kondycji ścian

Wysoka wilgoć jest nie tylko szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Oznacza również wiele problemów dla budynku. Przy wysokiej wilgoci może dojść do takich zjawisk jak rozrost pleśni, rdza, przebarwienia, przemoczenia oraz co chyba najgorsze, korozja, która może doprowadzić do całkowitego zniszczenia materiałów budowlanych. Tracą one wytrzymałość ze względu na rozmiękczające właściwości wilgoci. Kiedy dodatkowo dochodzi do jej transpozycji, materiały ulegają uszkodzeniu, a substancjom wiążącym grozi rozpuszczenie. Co więcej, pod wpływem zmian temperatury, nagromadzona woda na zmianę zamarza i odmarza, przyczyniając się jeszcze bardziej do niszczenia materiałów. W niektórych miejscach, gdzie dochodzi do kontaktu materiałów z wodą, widać to gołym okiem.

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim należy najpierw sprawdzić poziom wilgotności. Najlepiej użyć w tym celu specjalnego urządzenia zwanego higrometrem, czyli wykorzystując metodą elektryczną. Można również zmierzyć wilgotność metodą chemiczno-karbidową lub metodą pośrednią. Ważne jest określenie stopnia zawilgocenia. Wiedząc już, że ma się ten problem, można zająć się ograniczaniem wilgotności. Osuszanie ścian z wilgoci może przebiegać na różny sposób. Głównym i chyba najprostszym sposobem na usunięcie wilgoci, jest zadbanie o odpowiednią temperaturę powietrza. Oprócz tego można zainstalować w narażonych pomieszczeniach wentylatory.

Jeśli zauważamy odchodzenie tynków, charakterystyczne plamy na ścianach – nie czekajmy. To wyraźny znak, że warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Specjalista od osuszania ścian będzie potrafił zlokalizować źródło problemu i skutecznie pozbędzie się wilgoci z mieszkania.