W jaki sposób usunąć wilgoć w nowo postawionym budynku?

Osuszacze powietrza – ważna konieczność

Nowy dom po wybudowaniu wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim, zwłaszcza przez pierwszy rok po zakończeniu budowy. Ten okres ma wpływ na wiele czynników, które zaczną się pojawiać w domu. Jednym z nich jest pojawienie się wilgoci. Mimo tego, że dom został wybudowany zgodnie z planem i przy użyciu bardzo dobrych materiałów, zawilgocenie jest niestety nieuniknione, a wręcz zupełnie naturalne. Na rynku dostępnych jest kilka sposobów, przy których wykorzystaniu osuszanie ścian z wilgoci nie powinno stanowić większego problemu. Warto natomiast wiedzieć, dlaczego osuszanie mieszkań i osuszanie budynków jest tak ważne. Nieosuszona wilgoć, choć zupełnie naturalna może okazać się bardzo groźna dla organizmu człowieka.

Zapobieganie wilgoci

Jednym z najważniejszych kroków jaki trzeba wykonać w walce z nadmiarem wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o prawidłową zewnętrzną izolację termiczną na budynku oraz o usunięciu wszystkich mostków termicznych (mostek termiczny, to miejsce w przegrodzie ściany o większym przewodnictwie cieplnym, niż reszta przegrody budynku). Kolejną bardzo ważną sprawą jest wentylacja. Dlatego należy dobrze zaplanować ciągi wentylacyjne aby były drożne i jak najbardziej wydajne.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na osuszenie domu po budowie jest zastosowanie osuszaczy powietrza wspartych wentylatorami, dmuchawami oraz nagrzewnicami elektrycznymi. Odpowiednio dobrane urządzenia mają wpływ na warunki klimatyczne w pomieszczeniu, w którym chce się wysuszyć mokre tynki, posadzki czy ściany.

W mieszkaniu sposobem na walkę z wilgocią są osuszacze powietrza. Skraplają one znajdującą się w powietrzu wilgotność, dzięki czemu w pomieszczeniach następuje znaczne jej obniżenie. W ciągu kilku godzin mogą odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody. Jest to uzależnione przede wszystkim od wydajności osuszacza jaki zostanie użyty.

Wynajem osuszaczy

Osuszacze powietrza nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, zalanych lub zagrzybionych. W porównaniu z pochłaniaczami wilgoci mają tę zaletę, że skuteczność osuszania jest kilkadziesiąt razy większa. Ich wynajmu może dokonać każda osoba, a ich dostępność termin jest ustalany z firmą zajmującą się tego typu usługami.

Temperatura osuszanych pomieszczeń

Bardzo ważna jest temperatura, dlatego aby zapobiec powstawaniu grzyba na ścianach należy utrzymywać we wnętrzu temperaturę na poziomie co najmniej 20°C.

Osuszanie domu po wybudowaniu jest bardzo ważne. Wczesne zdiagnozowanie problemu pomoże określić jak pozbyć się wilgoci, a odpowiednio dobrana technologia zagwarantuje osiągnięcie pożądanego efektu i pozwoli cieszyć się suchym i zdrowym domem.