Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania z zasady nie jest obowiązkowe, choć są od tego wyjątki. Dzięki polisie możemy czuć się bezpiecznie bez względu na okoliczności losowe.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj przewidują cały szereg zdarzeń, na wypadek których można wykupić polisę. Może to być np. pożar, wybuch, upadek statku powietrznego (samolotu, helikoptera, itp.), uderzenie pojazdu, katastrofa budowlana, wandalizm czy zalanie. Zakres polisy zależy od oferty danego towarzystwa, ale można go zawsze, w razie takiej woli, poszerzyć za dodatkową opłatą. W internecie są także dostępne porównywarki ofert, dzięki czemu klient może wyszukać najlepszą polisę, dostosowaną do konkretnych potrzeb.

Dlaczego warto?

O ile ryzyko, że w jakiś dom uderzy samolot pasażerski, który w wyniku awarii rozbije się, wydaje się być minimalne (w Polsce to się dotąd nie zdarzyło), to już zalanie mieszkania przez sąsiada jest bardziej prawdopodobne. Sytuacji losowych nie można przewidzieć, zaplanować z wyprzedzeniem na daną godzinę. Z zasady zaskakują one ofiary swoim wystąpieniem i płynącymi z tego konsekwencjami. Dlatego lepiej się przygotować na nieprzewidziane wypadki i wykupić ubezpieczenie mieszkania przed zalaniem. Tym bardziej, że szczególnie jeśli chodzi o takie w bloku składającym się z wielu kondygnacji, ryzyko takiej sytuacji nie jest małe. W przypadku zalania mieszkania przez sąsiada, najczęściej pojawiają się trzy możliwości: skorzystanie z OC sąsiada, z OC zarządcy nieruchomości lub własnego ubezpieczenia mieszkania. Najkorzystniejsze są dwie pierwsze możliwości. Ostatnia z nich może być wyjściem w sytuacji konfliktu sąsiedzkiego, gdy nikt nie poczuwa się do winy. Trzeba się wtedy jednak liczyć m.in. z podwyższeniem składki ubezpieczeniowej. Z drugiej strony, kiedy to mieszkanie sąsiada zostałoby zalane w wyniku awarii w domu ubezpieczonego, wykupiona polisa pozwala uprościć rozwiązanie powstałych problemów i zaspokojenie roszczeń.

Lepiej zapobiegać…

Nikt nie może przewidzieć wypadku losowego. Zalanie mieszkania może być skutkiem niewielkiej awarii lub zwykłej ludzkiej lekkomyślności. Warto się na to przygotować i wykupić polisę. Kiedy już do niego dojdzie, nie będziemy musieli martwić się dodatkowymi wydatkami.