Od 2020 roku odkażanie pomieszczeń z użyciem ozonu zyskuje na popularności przez pandemię koronawirusa. Coraz więcej osób decyduje się na ozonowanie mieszkań, chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa. Mało kto jednak wie, jak szerokie zastosowanie ma ozonowanie i jak korzystne może być w przypadku alergików czy zagrzybiałych, zaniedbanych pomieszczeń.
Czym jest ozonowanie mieszkań?
Ozonowanie to forma dezynfekcji z użyciem aktywnego tlenu, czyli ozonu, który wykazuje silne działanie antyseptyczne. Jest to najbezpieczniejsza, najbardziej ekologiczna i najtańsza forma dezynfekcji nie tylko dla zamkniętych przestrzeni użyteczności publicznej, lecz także dla prywatnych mieszkań. Ozonowanie polega na utrzymywaniu silnie utleniającego się gazu, jakim jest ozon we właściwym stężeniu przez 30 minut w pomieszczeniu.
Jakie są efekty ozonowania?
Ozonowanie pomieszczeń pomaga uniknąć rozprzestrzeniania się chorób wirusowych takich jak grypa czy obecny od dłuższego czasu koronawirus, stąd w miejscach takich jak szpitale urzędy, czy szkoły jest to wręcz wskazane. Jednak jakie korzyści może przynieść ozonowanie w przypadku prywatnych mieszkań?
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów grzybów, pleśni, czy spalenizny
Dzięki ozonowaniu pomieszczeń szkodliwe związki i patogeny grzybów i różnorodnych drobnoustrojów są rozkładane na czynniki nieszkodliwe dla człowieka. W efekcie niepożądane zapachy znikają, a dodatkowo zapobiega to dalszemu rozwojowi podobnych mikroorganizmów.
Dlatego ozonowanie mieszkania po pożarze czy remoncie, po którym wciąż w pomieszczeniu utrzymują się zapachy farb, klejów lub innych chemikaliów będzie skuteczną i dobrą opcją, tak samo jak użycie tej formy dezynfekcji w przypadku mieszkań zaniedbanych i długo niezamieszkałych.
Eliminacja alergenów
Dla alergików lub osób o obniżonej odporności ozonowanie będzie wręcz wybawieniem. Jest to świetna metoda na pozbycie się alergenów, bakterii i roztoczy, dlatego przebywanie w ozonowanym pomieszczeniu pozwoli na znacznie lepsze samopoczucie. Powietrze będzie czyste i świeże, dzięki czemu lepiej będzie się oddychać, a objawy chorobowe ze strony układu oddechowego stracą na intensywności.