Ozonowanie mieszkania – jak przebiega

Ozonowanie mieszkania to jeden z najskuteczniejszych sposobów, które pomogą nam uporać się z nieprzyjemnymi zapachami w domu. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem zabiegu dezodoryzacji w swoim domu bądź mieszkaniu powinny najpierw zapoznać się z procedurą zabiegu oraz ze wskazówkami profesjonalistów, aby procedura ozonowania przyniosła jak największe korzyści.

Czym jest ozonowanie mieszkania?

Zabieg ten polega na dezynfekcji i dezodoryzacji w lokalu mieszkalnym z użyciem ozonu. To doskonały sposób na zwalczanie mikroorganizmów oraz zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów. To również bardzo skuteczna metoda walki z pleśnią, bakteriami i wirusami. Co ciekawe, do przeprowadzenia zabiegu nie stosuje się środków chemicznych, które mogłyby podrażnić drogi oddechowe lokatorów oraz osób przebywających w okolicy.

Etapy ozonowania mieszkania

  • Przygotowanie pomieszczenia

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy wynieść wszelkie rośliny oraz wyprowadzić zwierzęta. Należy sprawdzić również uszczelnienie pomieszczenia i w razie potrzeby naprawić usterki. Sprzęty elektroniczne warto zabezpieczyć grubą folią. Bezwzględnie trzeba również pamiętać o tym, że zabieg ozonowania nie usuwa grzybów na ścianie. Ozon zabija jedynie bakterie i sprawia, że proces ich rozmnażania zostaje zatrzymany. Aby wzmocnić efekt przed zabiegiem, należy wcześniej przeprowadzić działania usuwające wszelkie grzyby – dzięki temu ozonowanie będzie jeszcze skuteczniejsze.

  • Prawidłowe rozlokowanie generatorów

Generatory powinny zostać umieszczone na podwyższeniu. Posłużą do tego krzesła i stoły. W czasie zabiegu nikt nie powinien przebywać w pomieszczeniu. Procedura rozpylania ozonu trwa 1-12 godzin. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz celu zabiegu.

  • Monitorowanie procesu oraz badanie stężenia ozonu

Od ilości stężenia ozonu w pomieszczeniu uzależniony jest późniejszy czas wietrzenia, który trwa zwykle około 20 minut. Czas ten pozwoli na to, aby stężenie ozonu mogło spaść do wartości 0,01 ppm. To wartość bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Należy pamiętać, ze wdychanie ozonu może być szkodliwe, dlatego proces wietrzenia jest niezbędny.

Ozonowanie mieszkania to jedna z najnowocześniejszych metod walki z bakteriami, wirusami i grzybami. Dzięki niej wiele osób, w tym osób starszych i alergików, może znacznie poprawić jakość swojego życia oraz codzienne funkcjonowanie. Oprócz usunięcia drobnoustrojów likwiduje się również nieprzyjemny zapach spowodowany na przykład pleśnią. Zabieg ozonowania można przeprowadzać również we wnętrzach samochodów.