Ozonowanie mieszkania (3)

Ozonowanie mieszkania jest jedną z coraz bardziej popularnych metod dezynfekcji. Techniki tej używa się również w samochodach, a także do odkażania w produkcji spożywczej, w służbie zdrowia i w wielu innych dziedzinach. Z uwagi na pandemię zrobiło się o nim głośno w ciągu ostatnich kilku miesięcy i wówczas pojawiło się wiele pytań odnośnie stosowania tej techniki. Dlatego też w dzisiejszym tekście postanowiliśmy przybliżyć kilka faktów dotyczących ozonowania oraz rozwiać powtarzane w ostatnim czasie mity.

  1. Ozonowanie nie jest bezpieczne

Jest to oczywisty mit. Ozon jest gazem całkowicie naturalnym. Jest to forma tlenu, która składa się z trzech atomów, a nie jak tlen – z dwóch. Duże stężenie ozonu występuje w górnych warstwach atmosfery, gdzie tworzy on warstwę ozonową. Zapach ozonu wyczuwalny jest po burzy, ponieważ powstaje pod wpływem wyładowań elektrycznych. W niewielkich ilościach ozon jest całkowicie bezpieczny, ale w dużych stężeniach jest już szkodliwy. Osoby wykonujące ozonowanie pomieszczeń muszą więc być zabezpieczone, natomiast z uwagi na to, że gaz ten bardzo szybko, bo w ciągu maksymalnie dwóch godzin rozpada się do postaci zupełnie obojętnej, domownicy są całkowicie bezpieczni. Gaz ten nie powoduje również uszkodzeń przedmiotów użytku codziennego i materiałów budowlanych.

  1. Ozonowanie jest jedną z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji

Tak, to prawda. Warto na przykład porównać ozon do jednego z najczęściej dawniej używanych środków do dezynfekcji, czyli chloru. Według dostępnych danych jest on około 50 razy skuteczniejszy, a szybkość jego działania jest 3000 razy większa. Dlatego też ozon coraz częściej używany jest zamiast chloru do oczyszczania wody.

  1. Ozonowanie można wykonać samodzielnie

To niestety mit, choć z drobnymi wyjątkami. Do wykonania dezynfekcji mieszkania tą metodą konieczne jest specjalistyczne narzędzie – ozonator. Ozonatory dostępne w handlu to zazwyczaj niewielkie urządzenia o małej mocy, które nie są w stanie wytworzyć dużej ilości gazu. W związku z tym, że ozon w dużych stężeniach jest toksyczny, prace przy ozonowaniu pomieszczeń muszą być wykonane z zachowaniem dużej ostrożności i odpowiednich środków bezpieczeństwa – między innymi odpowiedniej odzieży ochronnej i masek przeciwgazowych. Dlatego też najlepiej, jeżeli wykonują je specjaliści.

  1. Ozonowanie zapewnia sterylność na długo

To mit. Ozonowanie jest niezwykle skuteczną i szybką metodą zapewnienia całkowitej sterylności dezynfekowanych w ten sposób pomieszczeń. Jednak ozon szybko się rozkłada, a jego stężenie w powietrzu wraca do bardzo niskich wartości. Dla zachowania sterylności konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny.

Jak można zauważyć na powyższych przykładach, ozonowanie jest skuteczną i bezpieczną metodą dezynfekcji, która jednak wymaga stosowania odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Można dzięki niemu całkowicie odkazić daną przestrzeń, ale by efekt utrzymał się na dłużej, potrzebne są dodatkowe środki.