Osuszanie podczerwienia – w jakich sytuacjach warto sie na nie zdecydowac

Zalanie mieszkania przez sąsiada, wilgoć w mieszkaniu wynikająca z wadliwej konstrukcji budynku lub problemów z wentylacją – choć takie sytuacje wydają nam się mało prawdopodobne, w ciągu kilku chwil mogą stać się częścią naszej rzeczywistości. W takiej sytuacji konieczne będzie fachowa pomóc i wybór odpowiedniej metody osuszania mieszkania. Co warto wiedzieć o osuszaniu podczerwienią?

Rodzaje bezinwazyjnych metod osuszania budynków

Istnieje kilka rodzajów osuszania powierzchni. Najwięcej zalet posiadają tak zwane bezinwazyjne metody osuszania budynków, których przeprowadzenie ma wiele zalet, tj:

  • znacznie niższe koszty wykonania (w przeciwieństwie do inwazyjnych metod, w których dochodzi np. do kucia ścian),
  • zachowanie porządku i czystości w trakcie przeprowadzania osuszania
  • brak hałasu
  • szybsza realizacja.

Osuszanie mieszkania może zostać bezinwazyjnie i sprawnie przeprowadzone metodą: wietrzenia naturalnego, wietrzenia naturalnego z termicznym wspomaganiem suchego powietrza, osuszania wymuszonego (sztucznego).

Osuszanie podczerwienią – jak działa ta metoda?

Do typu osuszania wymuszonego zaliczamy między innymi osuszanie podczerwienią. Ze względu na szybkie działanie metodę tę wykorzystuje się w nowym budownictwie. Fale podczerwieni przyspieszają uwolnienie wilgoci zatrzymanej w ścianach. Podczas osuszania mury zostają ogrzane falami podczerwieni do temperatury około 60 st. C, dzięki czemu wykonanie osuszania jest bezpieczne i szybkie. Oprócz suszenia zawilgoconej powierzchni zastosowanie fal podczerwieni zabezpiecza przed gromadzącymi się grzybami i pleśnią. Wilgoć po osuszeniu np. ścian przenika do wnętrza domu/mieszkania/budynku, a tam zostaje przechwycona przez osuszacz. Do osuszania podczerwienią wykorzystuje się technologie płaskich paneli umożliwiających szybkie i skuteczne pozbycie się wilgoci oraz ogrzanie zawilgoconej przestrzeni (ścian, murów, podłóg itd.).

Kiedy osuszanie podczerwienią sprawdza się najlepiej?

Osuszanie podczerwienią będzie najlepszym wyborem w przypadku osuszania domu po budowie, w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni jak najszybciej dokonać procesu osuszania lub zawilgocone elementy trudno oddają wilgoć. Osuszanie podczerwienią to nowoczesna metoda usuwania wilgoci z różnych powierzchni, np. murów, ścian, podłóg. Decydując się na osuszanie tą metodą, nie doprowadzamy do strat powiązanych z przekazywaniem ciepła na skutek przemieszczających się mas cieczy lub gazu. Osuszanie podczerwienią przypomina metodę mikrofalową, jednak dzięki łagodniejszemu odparowywaniu wody w przypadku tej metody struktura muru pozostaje nienaruszona – mur nie pęka.