Wilgoć w domu to problem, który wpływa nie tylko na stan ścian i sufitów, ale również na zdrowie domowników. Nadmierna wilgoć pojawia się bardzo często w starym budownictwie, ale możemy spotkać się z tym problemem również w przypadku nowych domów, których ogrzewanie oraz rozplanowanie jest niewłaściwe.
Pierwsze oznaki nadmiernej wilgoci
Pierwszą oznaką wilgoci pojawiającej się w domu są często zaparowane okna, które zaobserwować można nie tylko podczas gotowania czy kąpieli, ale również bez zadziałania czynników zewnętrznych. Kolejnym znakiem sygnalizującym problemy z wilgocią jest stan ścian. Pokrywająca je tapeta zaczyna się marszczyć, a nawet odpadać. Na farbie pojawiają się charakterystyczne wybroczyny w postaci baloników napełnionych powietrzem, to samo dzieje się z tynkiem. Na suficie najczęściej pojawiają się tzw. wysolenia, często mylone są z pleśnią lub grzybem. Te ciemne plamy mogą być widoczne bezpośrednio na farbie, jak i na panelach lub innych elementach bezpośrednio przywierających do ścian. Niestety zaraz po wysoleniach pojawia się grzyb oraz pleśń, które są bezpośrednim wynikiem nadmiernej wilgoci w domu. Takie obserwacje powinny zaalarmować domowników o dużym problemie z wilgocią.
Wpływ wilgoci na domowników
Wilgoć sprzyja pojawieniu się grzybów oraz pleśni, które negatywnie wpływają na zdrowie. Do rozpoznania nadmiernej wilgoci czasami wystarczą więc pewne niepokojące objawy pojawiające się u mieszkańców. Ciągłe niewyspanie, zmęczenie, poważne i nagłe problemy z górnymi drogami oddechowymi połączone z częstymi bólami głowy to niemal pewne oznaki wilgoci w domu, a przede wszystkim w sypialni.
Jak zmierzyć poziom wilgoci?
Do tego celu można wykorzystać kilka urządzeń. Najbardziej popularnym jest miernik wilgoci betonu. Na tej bazie stworzono także mierniki dla drewna oraz powietrza. Popularne jest stosowanie higrometrów, przy pomocy których można dokonać dokładnego pomiaru wilgotności w danym pomieszczeniu.