Lokalizowanie wyciekow czynnikiem UV

Jedną z najbardziej niepożądanych sytuacji w wielu domach i mieszkaniach jest pojawienie się wilgoci i mokrych plam na suficie oraz ścianach. W takim przypadku sprawą kluczową jest jak najszybsze wykrycie źródła problemu, jakim może być wyciek z instalacji kanalizacyjnej czy też przeciekający dach. Im szybciej uda się zlokalizować problem, tym szybciej można go naprawić i ograniczyć szkody wyrządzone przez wodę. Dziś stosuje się wiele nowoczesnych technologii, które umożliwiają łatwe wykrywanie nieszczelności bez konieczności niepotrzebnego niszczenia struktury ścian.

Stosowanie czynników i lamp UV

Jedną ze skuteczniejszych metod jest lokalizacja wycieków przy pomocy specjalnego czynnika UV oraz lampy UV. Metodę tą stosuje się nie tylko podczas awarii, ale również po wykonaniu nowej instalacji, aby upewnić się co do jej szczelności i niezawodności. Sposób ten jest idealny w przypadku przeciekającego dachu lub instalacji kanalizacyjnej. Dodatkowo metoda ta znajduje zastosowanie w motoryzacji, ponieważ skutecznie umożliwia znalezienie wycieków w instalacji klimatyzacji samochodowej.

Co jest potrzebne do takiego wykrywania?

Skuteczne wykrywanie wycieków w różnych typach instalacji jest możliwe dzięki specjalnej lampie ultrafioletowej oraz fluorescencyjnemu środkowi, który jest wykrywany przez taką lampę. Badanie to dodatkowo wymaga stosowania specjalnego sprzętu ochronnego, takiego jak okulary chroniące przed promieniami ultrafioletowymi. Zadanie to wykonywane jest przez fachowców, którzy wiedzą jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

W jaki sposób wykonywane jest badanie?

Pierwszą czynnością jest wprowadzenie środka fluorescencyjnego (kontrastu) do instalacji. Dzięki temu przy użyciu lampy można dokładnie określić miejsca, w których występuje wyciek. Miejsce wycieku posiada wówczas kolor jasnozielony lub jasnożółty, gdy poświeci się na nie lampą UV. W ten sposób możliwe jest precyzyjne określenie miejsca awarii bez niszczenia wielu metrów ścian i szukania problemu po omacku. To właśnie dlatego metoda ta jest godna polecenia i cieszy się ogromną popularnością.