W przypadku wystąpienia w budynku mokrych plam na ścianach lub suficie bardzo istotna jest szybka lokalizacja wycieku. Pozwala ona na ograniczenie wyrządzonych przez wodę szkód. Jednym z często polecanych sposobów na ich znalezienie jest wykorzystanie do tego celu kontrastu UV.
Na czym polega ta metoda?
Wykorzystuje się w niej czynnik UV i lampę ultrafioletową. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie barwnika do instalacji podejrzewanej o przeciekanie na przykład kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania. Następnie po odczekaniu określonego czasu fachowiec określa przyczynę i miejsce wycieku. W odnalezieniu źródła problemu pomaga fakt, że woda zmieszana z kontrastem UV oświetlona światłem ultrafioletowym świeci.
Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?
Jest to przede wszystkim procedura bezinwazyjna. Jej zastosowanie pozwala bowiem na wykrycie źródła wycieku bez jakiejkolwiek ingerencji w ściany. Umożliwia to znaczne zmniejszenie zarówno czasu potrzebnego na jego wykrycie, jak i kosztów całej operacji.
Duża jej zaleta to także precyzja. Jest ona szczególnie widoczna, gdy możliwych jest kilka źródeł danego wycieku. Zastosowanie kontrastu UV umożliwia wskazanie konkretnej przyczyny poprzez użycie czynnika UV w każdej instalacji.
Dodatkowo jest to sposób na wykrywanie przecieków wody, który potrafi zidentyfikować nawet bardzo małe nieszczelności. Z tego powodu jest on często stosowany w sytuacjach, gdy inne metody zawiodły.
Cechuje się również sporą uniwersalnością. Metoda UV może być wykorzystana nie tylko do wykrywania wycieków w rurach, ale również przeciekających płaskich dachów. W drugim przypadku barwnik rozlewa się na dachu lub balkonie i czeka na intensywny deszcz.
Podsumowanie
Metoda kontrastu UV polega na wykorzystaniu barwnika świecącego w świetle ultrafioletowym w celu lokalizacji źródła wycieku wody. Do najważniejszych jej zalet należą: brak ingerencji w ściany, precyzja oraz wykrywanie nawet niewielkich przecieków.