Nadmierna wilgoć jest szkodliwa dla każdego pomieszczenia w domu. Jednak najbardziej na to niekorzystne zjawisko narażona jest łazienka. Duża wilgoć wpływa negatywnie na ogólny stan pomieszczenia. Powoduje między innymi odchodzenie farby czy pęcznienie mebli drewnianych. Dodatkowo tworzy też korzystne środowisko do rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?
Przyczyny wysokiej wilgotności
Powodem szczególnego narażenia łazienki na wilgoć jest oczywiście używanie wody do większości czynności, które wykonuje się w łazience. W czasie gorącej kąpieli woda paruje, nietrudno też ochlapać ścianę czy podłogę. Jeżeli w łazience nie ma dobrej wentylacji, woda skrapla się na powierzchni zimnych ścian, prowadząc do ich zawilgocenia. Innym czynnikiem, który podnosi poziom wilgotności w łazience, jest często spotykane, szczególnie w blokach, suszenie prania. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pozostawione w niej mokre ręczniki także przyczyniają się do zwiększenia wilgotności.
Zapobieganie jej negatywnym skutkom
Miejscami, na których należy skupić się najbardziej, są te, które nie są pokryte płytkami. Jest to najczęściej górna część ścian i sufit. Dlatego zastosowana na nich farba musi koniecznie być farbą odporną na wilgoć. Na szczęście dostępny na rynku wybór farb łazienkowych jest porównywalny do pokojowych.
Duża wilgotność, która panuje w łazience, sprawia również, że jedną z najważniejszych rzeczy, o którą należy zadbać, jest odpowiednia wentylacja. Dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje: grawitacyjne, czyli takie bez użycia wentylatora, i mechaniczne – z wentylatorem. Skuteczniejsze są oczywiście te drugie, ponieważ sprawiają one, że cyrkulacja powietrza jest znacznie szybsza. W najbardziej komfortowej sytuacji znajdują się właściciele domów i mieszkań z oknem w łazience, ponieważ otwarcie okna to najszybszy sposób na usunięcie nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia.