Zalanie mieszkania to sytuacja nie tylko bardzo stresująca, ale zwykle też bardzo kosztowna. Przyczyn zalania mieszkania jest bardzo wiele. Nie zawsze mamy na nie wpływ, ale w niektórych sytuacjach możemy skutecznie zapobiegać ich wystąpieniu.
Przyczyny zalania domu bądź mieszkania
Do najczęstszych przyczyn należą:
- awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej spowodowana rdzą lub nieszczelnością w wyniku błędów w montażu,
- zatkanie toalety bądź umywalki
- uszkodzenie pralki bądź zmywarki
- awaria ogrzewania
- (w przypadku domu) sytuacje związane z warunkami atmosferycznymi, takie jak zalania spowodowane intensywnymi opadami bądź nagłą odwilżą.
Jak zapobiegać zalaniu?
Nie zawsze uda nam się zapobiec wystąpieniu awarii, która może skończyć się wyciekiem wody. Istnieją jednak metody, które mogą choć częściowo uchronić nas przed koniecznością osuszania po zalaniu.
- Przede wszystkim zawsze należy pamiętać o regularnych kontrolach wszystkich instalacji. W ten sposób w porę dostrzeżemy pojawiającą się rdzę i zanim doprowadzi ona do zalania naszego mieszkania, będziemy mogli wymienić wadliwy element. Generalną kontrolę instalacji powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz do roku.
- Dobrą praktyką jest regularne czyszczenie filtrów w pralce i zmywarce. W ten sposób zapobiegamy awarii, która mogą skończyć się zalaniem. To samo tyczy się dbania o czystość odpływów w zlewie, umywalce czy toalecie.
- Prostą, ale skuteczną metodą zapobiegającą zalaniu jest każdorazowe zamykanie zaworów przed dłuższymi wyjazdami. Nie da nam to ochrony przed wszystkimi możliwościami zalania, ale może zminimalizować skutki takiego zdarzenia.
- Najtrudniej zapobiega się sytuacjom losowym, takim jak niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich z wyprzedzeniem. Możemy jednak zwrócić uwagę na położenie działki, zanim zdecydujemy się na jej zakup.
- Coraz większą popularnością cieszą się czujniki zalania mieszkań. O jego powstaniu informują alarmem, a nawet wiadomością przesyłaną przez Wi-Fi. Istnieją również czujniki, które w momencie przecieku instalacji zamykają zawory.
Tych kilka prostych rozwiązań może pomóc Ci uchronić się przed skutkami zalania i konicznością osuszania ścian i podłogi budynku.