Jak zaplanowac prace budowlane, by uniknac powstawania wilgoci technologicznej

Podczas budowy wykonywanych jest wiele prac wymagających użycia materiałów, które zawierają spore ilości wody. Wylewanie fundamentów, posadzek i stropów, murowanie na zaprawie i tynkowanie – to czynności, po których należy zachować odpowiednio długą przerwę, zanim przystąpi się do kolejnego etapu prac. W innym przypadku może pojawić się później problem z wilgocią technologiczną.

Jak uniknąć powstawania wilgoci technologicznej?

Aby nie dopuścić do istotnego zawilgocenia nowo powstającego budynku, konieczne jest stosowanie odpowiednich przerw technologicznych. Duża ilość wilgoci już na etapie budowy może prowadzić do rozwoju między innymi grzybów, które są praktycznie niemożliwe do całkowitego usunięcia z elementów budynku. Z tego względu należy zaplanować pracę z uwzględnieniem okresów przestoju, umożliwiających dosuszenie wilgotnych materiałów budowlanych. Jeżeli wykonujemy wiele tak zwanych mokrych prac, a pogoda na zewnątrz nie sprzyja wysychaniu, warto postawić na osuszanie budynków. Przyda się ono także w przypadku napiętego harmonogramu wymagającego szybkiego tempa prac. O ile w suche i gorące dni wilgoć technologiczna powoli odparuje sama, o tyle w okresie jesienno-zimowym, czy podczas długotrwałych deszczy, konieczne jest wsparcie procesu wysychania budynku. Bez użycia mechanicznych osuszaczy tradycyjne schnięcie wylewek i tynków zajmuje od 14 do 28 dni, a ogólne wysychanie budynku może trwać nawet pół roku. Znacząco wydłuża to moment wprowadzenia się do wymarzonego domu.

Przyspieszanie procesu – profesjonalne osuszanie budynków

Oprócz tradycyjnego wietrzenia, które pomaga pozbyć się wilgoci obecnej w powietrzu, wskazane jest także profesjonalne osuszanie budynków. Jest ono wykonywane za pomocą nagrzewnic lub specjalistycznych osuszaczy. Mechaniczne usuniecie wilgoci technologicznej pozwala znacząco przyspieszyć prace budowlane, umożliwiając dochowanie zaplanowanych terminów. Sprzyja także utrzymaniu zdrowych ścian bez ryzyka rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni. Osuszacze skutecznie odprowadzają wilgoć z wybranych powierzchni. Zależnie od wielkości budynku i stopnia zawilgocenia konieczne jest dobranie odpowiedniej wydajności sprzętu, a nawet zastosowanie kilku urządzeń jednocześnie.