zdrowe powietrze w domu

O jakości powietrza w mieszkaniu świadczy jego czystość oraz poziom wilgotności. Utrzymywanie powietrza wolnego od zanieczyszczeń pozwala uniknąć nieprzyjemnych zapachów, ale też usunąć mikroby czy zarodniki pleśni zawieszone w aerozolu. Z kolei odpowiedni poziom wilgotności powietrza pozwala chronić zarówno drogi oddechowe lokatorów, jak i meble oraz powierzchnie metalowe. Istnieją sposoby umożliwiające utrzymanie czystego powietrza o optymalnej wilgotności – poniżej przybliżymy kilka z nich.

Ozonowanie

Proces ten umożliwia dezynfekcję powietrza w mieszkaniu wskutek działania ozonu. Cząsteczka ta wchodzi w interakcję z drobnoustrojami oraz produktami ich aktywności (np. zarodnikami grzybów). Ozon wykazuje silne właściwości antyseptyczne, dlatego też powoduje uśmiercenie drobnoustrojów oraz neutralizację szkodliwych substancji pochodzenia organicznego.

Ozonowanie mieszkania powinno być przeprowadzane przez specjalistów z fachowym sprzętem i uprawnieniami. Chociaż ozon jest nietrwały i niepalny, to podczas trwania ozonowania nie można przebywać w pomieszczeniu, ponieważ wdychanie cząsteczek ozonu może uszkodzić również komórki dróg oddechowych.

Ozonowanie mieszkania gwarantuje utrzymanie powietrza wolnego od przykrych zapachów i bezpiecznego dla dróg oddechowych lokatorów.

Wilgotność powietrza

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza niesie ze sobą szereg korzyści zarówno w kwestii zdrowia, jak i trwałości mebli oraz przedmiotów metalowych w mieszkaniu. Optymalny poziom zawilgocenia powietrza wynosi od 40 do 60 procent. Większa wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni, a dodatkowo stwarza problemy z ogrzewaniem mieszkania. Z kolei zbyt mała wilgotność może wpływać na pękanie skóry i łamliwość włosów oraz przesuszenie błony śluzowej nosa.

Mieszkanie wyposażone w czujnik wilgotności powietrza umożliwia stałe monitorowanie poziomu zawilgocenia pomieszczeń. Dodatkowe wyposażenia mieszkania w osuszacze i nawilżacze powietrza pozwala stale manipulować poziomem wilgotności w oparciu o informacje przekazywane przez czujnik. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie powietrza niezagrażającego zdrowiu lokatorów oraz meblom i powierzchniom metalowym.

Podsumowanie

Aby zadbać o zdrowe powietrze w domu, należy monitorować wilgotność powietrza i w miarę możliwości sterować jej poziomem, by utrzymywać od 40 do 60 procent zawilgocenia. W przypadku pojawienia się nieprzyjemnych zapachów warto zlecić ozonowanie powietrza prowadzące do zneutralizowania drobnoustrojów chorobotwórczych i usunięcia przykrych woni związanych z ich aktywnością.