szkody po zalaniu mieszkania

Jednym z następstw zalania mieszkania jest konieczność przeprowadzenia postępowania odszkodowawczego. Jego podstawowym etapem jest wycena szkód. Na czym ona polega i jak pomóc rzeczoznawcy?

W sytuacji zalania mieszkania przez sąsiada dużą ulgę poczuje każdy, kto ubezpieczył swoją nieruchomość. Jednak zanim otrzymasz pieniądze od ubezpieczyciela, musisz wykonać następujące kroki:

  1. Dokonaj dokumentacji szkód – telefonem komórkowym wykonaj zdjęcia lub nagranie zalanej części mieszkania, fotografując lub nagrywając wszystkie elementy, które uległy szkodzie.
  2. Dokonaj spisu uszkodzonego mienia.
  3. Zadzwoń do ubezpieczyciela. Jeśli sprawca przyznaje się do winy, poproś o numer do jego ubezpieczyciela.
  4. Czekając na rzeczoznawcę, możesz przystąpić do sprzątania szkód. Pamiętaj: czas oczekiwania na ubezpieczyciela nie uzasadnia braku podjęcia działania w celu uprzątnięcia szkód.

Po wykonaniu powyższych czynności, możesz przejść do wyceny szkód po zalaniu mieszkania.

Jak wycenić szkody po zalaniu?

Jako właściciele lub zamieszkujący mieszkanie będziemy musieli pomóc ubezpieczycielowi w wycenie. W pierwszej kolejności poszukajmy wszystkich możliwych paragonów, rachunków i kart gwarancyjnych – wskażą one jaką wartość mają zalane przedmioty.

Postaraj się sprawdzić z jakich materiałów wykonane zostały uszkodzone podłogi i sprawdź ich aktualne ceny. Pamiętaj, że jeśli zalany został tylko niewielki kawałek podłogi, ale jest to na przykład parkiet położony 10 lub więcej lat temu, zakup materiałów na kilka metrów kwadratowych może być niemożliwy. W takiej sytuacji będziemy musieli remontować całe pomieszczenie, co ubezpieczyciel powinien uwzględnić w swojej wycenie.

Każdy ubezpieczyciel posiada własny kosztorys, na którego podstawie dokonuje wyceny powstałych szkód. Jednak my również możemy na własną rękę dokonać szacunkowej oceny. W internecie dostępne są kalkulatory remontowe przydatne w wycenie szkód po zalaniu mieszkania. Tak wygenerowany kosztorys prac możemy załączyć do sporządzonego przez nas protokołu.

Podsumowanie

Jeśli sprawca zalania przyznaje się winy, wyegzekwowanie odszkodowania będzie proste – wypłacone zostanie ono z OC sprawy. W przypadku kiedy sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności za szkody, musimy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, z której usług korzystamy. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji wszystkiego warto dopilnować samodzielnie, jednak tylko do momentu otrzymania środków z odszkodowania – przestajemy być wtedy stroną postępowania, a dalsze kroki pozostają na linii ubezpieczyciel–sprawca.