Powódź w pomieszczeniu
Mieszkanie zostało zalane. Pierwsza myśl? — gorzej być już nie może! Nic bardziej mylnego. Pozbycie się skutków takiego scenariusza może być bardzo bolesne dla naszych portfeli, a często jest jednoznaczne z generalnym remontem. Dodajmy do tego fakt, że takie wypadki niekoniecznie muszą zdarzyć się bezpośrednio z naszej winy, a nie każda osoba dysponuje odpowiednim ubezpieczeniem. Jak więc skutecznie sobie wtedy poradzić?
Liczy się czas
Kluczowym czynnikiem determinującym stopień trudności przeprowadzanych osuszeń jest czas reakcji. Należy zwrócić uwagę na fakt, że woda rozprzestrzenia się nader szybko i wynika w najgłębsze warstwy podłogi. To z kolei podnosi ogólną wilgotność w pomieszczeniach, a dodatkowo już po upływie doby mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśń. Jak łatwo stwierdzić — koszty odpowiednio wzrosną, bo zakres prac zostanie poszerzony.
Osuszacz na ratunek
Najpowszechniejszym sprzętem, który wykorzystuje się do osuszania zalanych powierzchni, są osuszacze kondensacyjne. Działanie urządzenia jest stosunkowe proste: woda jest wykraplana z powietrza poprzez obniżenie jej temperatury do tzw. punktu rosy. Wówczas wilgotny strumień powietrza jest zasysany z pomieszczenia i przepływa przez wentylator, który kieruje go na parownik — w nim zostaje schłodzone. Kolejno woda skrapla się i jest zbierana w zbiorniku, a finalnie jest podgrzewana i kierowana z powrotem do pomieszczenia w postaci powietrza.
Nowocześniejsze rozwiązanie
Znacznie lepsze rezultaty uzyskamy dzięki unikalnej technologii osuszania podposadzkowego. Najważniejszy dla wielu osób będzie z pewnością fakt, że metoda ta wyklucza konieczność przeprowadzania generalnych remontów. Proces polega na przepuszczeniu przez izolację cieplną suchego powietrza pochłaniającego wilgoć — do całkowitego osuszenia. Powietrze nasycone wilgocią jest wydmuchiwane na zewnątrz urządzenia. Całość wymaga tylko kilku niewielkich sprzętów oraz wykonania niewielkich otworów we wskazanych miejscach w posadzce, które posłużą za tunele do wtłaczania powietrza.
Prace związane z osuszaniem podłóg i pomieszczeń zaleca się powierzyć wyłącznie wyspecjalizowanym firmom. Niewłaściwe przeprowadzone osuszenie może narazić nas na dodatkowe koszty i wyrządzenie większych szkód. Osuszanie podposadzkowe jest proste i ogranicza to ryzyko to minimum.