Zalane mieszkanie może być prawdziwym horrorem. Zapach stęchlizny może utrzymywać się bardzo długo, często nie dni, a miesiące. Co więc można z tym zrobić, aby pobyć się tego problemu? Odpowiedzią staje się ozonowanie. Czym jest, jak się je przeprowadza i czy jest skuteczne?
Ozon
Ozon to tlen, ale złożony z trzech atomów. Trzeci atom często się odłącza i łączy z innymi związkami, wchodząc w reakcję z nimi i tworząc nowe związki.
Ozon jest niezwykle reaktywny, dzięki czemu często wykorzystuje się go w procesie dezynfekcji i neutralizowania przykrych zapachów, jednak używając go, należy zachować szczególną ostrożność (uszkadza skórę i płuca).
Jak wygląda ozonowanie?
Po pierwsze należy uszczelnić wszystkie pomieszczenia oraz to, w którym ozonowanie będzie miało miejsce, aby ozon nie przedostawał się do innych partii mieszkania czy domu. Ozon jest silnym utleniaczem, więc zabija wiele substancji.
Gdy każdy pokój został odpowiednio odseparowany od pomieszczenia, które będzie ozonowane, pracownik włącza generator ozonu. Jego praca polega na wykorzystaniu promieniowania UV i wyładowań elektrycznych, które tworzą we wnętrzu urządzenia cząsteczki ozonu.
Ile trwa ozonowanie?
Generator musi zazwyczaj pracować kilka godzin, ale wszystko jest uzależnione od jego rodzaju i mocy. Tak czy inaczej, kilka godzin i zapach stęchlizny po zalaniu mieszkania przestaje być problemem.