Intensywny zapach w mieszkaniu – czy jest sie czego obawiac

Zapach w mieszkaniu wpływa na komfort wszystkich mieszkańców. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy w budynku pojawia się intensywna woń, której nie możemy się pozbyć nawet przez codzienne, długotrwałe wietrzenie i gruntowne porządki. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Oto niektóre z nich.

Nieszczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej

Wbrew pozorom jest to dosyć często spotykana przyczyna intensywnego, nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Szczególnie takim, które właśnie zostało odebrane od dewelopera. W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak upewnienie się, jakie jest źródło zapachu, a następnie wezwanie dewelopera do usunięcia wad mieszkania. Należy bowiem podkreślić, że sprzedawca ma obowiązek naprawy nieszczelnej instalacji wodno-kanalizacyjnej z tytułu rękojmi.

Wilgoć i rozwijające się grzyby

Jedną z przyczyn nieprzyjemnego, intensywnego zapachu może być wilgoć i rozwijające się grzyby. Są to zmiany, które nie tylko utrudniają przebywanie w mieszkaniu, ale także narażają nasze zdrowie na duże niebezpieczeństwo. Usunięcie tego typu zmian nie jest takie proste. Z tego powodu działania te warto zlecić profesjonalistom. Pomogą oni przeprowadzić osuszanie mieszkania, dzięki czemu obniży się poziom wilgoci. Z ich pomocy będziemy musieli skorzystać szczególnie wtedy, gdy źródłem nieprzyjemnych zapachów jest wilgoć, która zgromadziła się w posadzce. Przeprowadzenie osuszania podposadzkowego wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Dobrym sposobem na pożegnanie się z nieprzyjemnym zapachem raz na zawsze jest także ozonowanie mieszkania. Można je przeprowadzić samodzielnie, jak i zlecić profesjonalistom.

Wydzielanie rakotwórczych gazów

Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych przyczyn nieprzyjemnego zapach w mieszkaniu. Jej objawami mogą być chociażby ciemne plamy wychodzące spod parkietu. Aby się ich pozbyć należy zdjąć listwy, a następnie bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię przy ścianie. Miejsce, w którym pojawiła się wolna przestrzeń, powinno się precyzyjnie wypełnić pianką, a następnie wycyklinować cały parkiet.

Intensywny zapach w mieszkaniu to zazwyczaj powód do obaw. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że jest on skutkiem szkodliwych dla zdrowia substancji, które znajdują się w pomieszczeniach. Warto więc bacznie przyglądać się warunkom, w których mieszkamy, i na bieżąco reagować na pojawiające się zmiany.