Grzyb w mieszkaniu a Twoje zdrowie

Grzyb na ścianach i sufitach jest zmorą wielu mieszkańców zarówno starych, jak i nowych budynków. Pojawia się w zawilgoconych i niedogrzanych domach, o niewłaściwie działającej wentylacji. Zagrzybione ściany niosą negatywne i długofalowe skutki zdrowotne dla dzieci i dorosłych. Z tego względu, jeśli zauważymy podejrzanie wyglądające plamy, warto zdecydować się na profesjonalne odgrzybianie domów.

Wpływ grzyba na ludzkie zdrowie

Unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów działają toksycznie na organizmy ludzi i zwierząt. Regularna ekspozycja na grzyby może prowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego, takich jak alergie, przewlekły nieżyt błony śluzowej nosa, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych czy ciężka infekcja oportunistyczna. Mieszkańcy zagrzybionych budynków uskarżają się na złe samopoczucie, bóle głowy, nudności i różnego rodzaju reakcje psychosomatyczne. Mogą oni cierpieć także na tzw. „zespół chorego budynku”, objawiający się zmęczeniem, zawrotami głowy, drażliwością, pogorszoną koncentracją, podrażnieniem błon śluzowych oczu, nosa i gardła oraz zaczerwienieniem skóry. Im dłuższy kontakt z zarodnikami grzyba, tym poważniejsze i długotrwałe mogą być skutki zdrowotne.

Jak usunąć grzyb ze ścian i sufitów?

Najlepszą metodą pozbycia się grzyba z mieszkania jest kompleksowe odgrzybianie domów. Aby zabieg gwarantował 100%-ową skuteczność, wskazane jest zatrudnienie specjalistycznej firmy świadczącej tego typu usługi. Jej pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby szybko i efektywnie uporać się z zagrożeniem. Są zaopatrzeni w niezbędne stroje ochronne oraz środki chemiczne o najwyższym stopniu skuteczności. Pozwalają one na usuniecie nalotów z tynków, regipsów, drewna i tworzyw sztucznych, a zarazem są bezpieczne dla mieszkańców. Nierzadko pracownicy firmy pomagają także zlikwidować wady techniczne budynku, powodujące rozwój grzyba. Po odgrzybieniu mieszkania warto także zapobiegać ponownemu pojawieniu się wykwitów. W tym celu należy zadbać o prawidłową wentylację, regularnie wietrzyć i ogrzewać pomieszczenia, a w zbyt szczelnych oknach – zastosować nawiewniki.

Grzyby w budynkach niosą ze sobą liczne niepożądane konsekwencje zdrowotne. Aby zapobiegać pojawieniu się chorób układu oddechowego i alergii niezwykle ważne jest skuteczne odgrzybianie domów. Pozwala ono przywrócić zdrowy mikroklimat w mieszkaniu, stanowiąc jednocześnie ważną profilaktykę zdrowotną.