Grzyb na scianie

Grzyb i pleśnie, które pozostawia się samym sobie i w konsekwencji bez żadnych przeszkód mogą swobodnie się rozwijać, wytwarzają szkodliwe dla człowieka toksyny.

Co to jest grzyb, jak wygląda i jakie groźne konsekwencję za sobą niesie?

Skąd się bierze grzyb na ścianie i jak go rozpoznać?

Pleśń i grzyb pojawiają się na naszych ścianach w postaci ciemnych, szarych, zielonych bądź czarnych plamek. Kolejnym objawem jest odpychający i niezbyt przyjemny zapach. Tak więc, jeśli czuć zapach stęchlizny, ale nigdzie nie widać plamek, warto zajrzeć za wszystkie meble i dokładnie sprawdzić kąty pomieszczenia. Wysoka wilgoć w domu może prowadzić nawet do puchnięcia i odpadania tynku ze ściany, łuszczenia się farb i niszczenia podłóg.

Toksyczna narośl na ścianach jest wynikiem wysokiego poziomu zawilgocenia i braku odpowiedniego przepływu powietrza. Przyczyn może być wiele, np.:

  • brak izolacji cieplnej
  • brak odpowiedniej wentylacji powietrza w pomieszczeniu
  • brak regularnego wietrzenia pomieszczeń
  • ubytki w izolacji (mostki cieplne), nieprawidłowa wykonana izolacja
  • przeciek wody (nieszczelne okna lub dach).

Do jakich groźnych konsekwencji prowadzi grzyb na ścianie?

Dosłownie wdychamy toksyny wydzielane przez grzyba, dlatego to właśnie układ oddechowy znajduje w największym polu rażenia. Wynikiem tego może być zapalenie gardła, oskrzeli, a nawet płuc. Co gorsza, dłuższe narażanie się na ekspozycję wilgoci w domu może nabawić nasz organizm różnego rodzaju reakcji alergicznych, a w najcięższych przypadkach może również prowadzić do astmy.

Związki zawarte w grzybach mogą również prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu – zmęczenia, bólów głowy, bólów mięśni. Na liście skutków ubocznych znajdziemy również zaburzenia układu pokarmowego i hormonalnego. Najgorsze znane konsekwencje to martwica wątroby, zaburzenia pracy nerek oraz rak.

Dlatego tak istotne jest, aby nie lekceważyć nawet najmniejszych objawów grzyba – ledwo widocznych plamek pojawiających się na ścianach czy zapachu stęchlizny. Im szybsza reakcja, tym mniejsze szkody wyrządzone przez wilgoć w domu.