schniecie betonu

Właściwie wykonany tynk czy wylewka są gwarancją trwałości oraz zachowania dobrego wyglądu przez długi czas. Często popełnianym w tej dziedzinie błędem jest niedostateczne zadbanie o proces suszenia lub rozpoczęcie kolejnych etapów prac bez odpowiedniego osuszenia. Co można zrobić, by mieć pewność, że wilgoć technologiczna została prawidłowo odprowadzona?

Schnięcie betonu – co należy wiedzieć na ten temat?

Beton po całkowitym związaniu zawiera dość duże ilości wody. Woda ta jest całkowicie niezbędna dla odpowiedniego związania materiału, a zbyt mała jej ilość sprawia, że jest on kruchy i nie ma odpowiedniej wytrzymałości. Tuż po wykonaniu betonowego elementu należy więc dbać o to, by nie wysychał zanadto, stosując odpowiednie zabezpieczenia czy polewając wodą. Kiedy beton całkowicie zwiąże (zazwyczaj następuje to po 14-28 dniach) można przystąpić do jego suszenia. Czas tego procesu zależy od grubości konstrukcji, temperatury i wilgotności powietrza.

Czy schnięcie tynku i wylewki można dowolnie przyspieszać?

Kiedy beton tworzący konstrukcję jest już całkowicie związany, jego suszenie można przyspieszać w dowolny sposób. Najczęściej jednak działania takie podejmuje się, kiedy niska temperatura albo duża wilgotność powietrza sprawiają, że tynk czy posadzka schną zbyt wolno, co blokuje możliwość wykonania dalszych prac.

Sposoby osuszania murów i posadzek

Osuszanie murów, wylewek, tynków i innych konstrukcji betonowych wykonuje się przy pomocy specjalnych osuszaczy i przemysłowych wentylatorów. Najczęściej używa się dwóch rodzajów osuszaczy: kondensacyjnych i absorpcyjnych. Osuszacze kondensacyjne działają na zasadzie ochładzania zasysanego powietrza przy jednoczesnym skraplaniu zawartej w nim wody i późniejszym ogrzewaniu go. W osuszaczach drugiego rodzaju powietrze przepuszczane jest przez warstwę granulatu wykonanego z materiału absorbującego wilgoć.

Pomocniczo stosuje się też działające na różnej zasadzie nagrzewnice, które przyspieszają odparowywanie wody z muru albo posadzki. Często używa się również urządzeń wentylujących, które z kolei usprawniają wymianę powietrza wewnątrz budynku.

W ostatnich latach wszystkie wspomniane wyżej urządzenia stały się stosunkowo łatwo dostępne. Wynajem osuszaczy możliwy jest w większości dużych miast, a jego ceny nie wykraczają poza możliwości przeciętnego inwestora.