ozonowanie po zalaniu

Zalanie jest zdarzeniem nieprzewidywalnym, ale jego skutki powodują łatwe do przewidzenia następstwa. Wilgoć w murach, podłogach lub stropach powoduje osłabienie konstrukcji budynku, więc należy ją niezwłocznie usunąć. Nawet szybka reakcja nie zawsze zapobiega wystąpieniu zapachu stęchlizny – wtedy pomoże jedynie ozonowanie po zalaniu.

Usuwanie skutków zalania

Po zalaniu całe pomieszczenie należy opróżnić ze wszelkich sprzętów, wywietrzyć, a jeśli to możliwe włączyć ogrzewanie. Warto również zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnych osuszaczy. Jeśli osuszanie będzie przebiegało zbyt wolno, narażamy się na groźbę wystąpienia pleśni i grzybów. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy po osuszeniu zalanego mieszkania nadal czuć w nim zapach stęchlizny?

Chemiczne zwalczanie grzybów i pleśni

Na rynku znajdziemy wiele środków chemicznych służących do zwalczania grzybów i pleśni. Profesjonalne preparaty (silna chemia budowlana) charakteryzują się duża skutecznością, ale również wysoką ceną. Ponadto należy też poważnie zastanowić się nad ich szkodliwością dla ludzkiego organizmu – przecież musimy je stosować we własnym mieszkaniu, w którym będziemy stale przebywać.

Ozonowanie po zalaniu alternatywą dla chemii budowlanej

Ozonowanie po zalaniu jest bezpiecznym sposobem usuwającym szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśń. Ozon jest gazem silnie reaktywnym tzn. wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami, rozbijając ich struktury. Skuteczność ozonowania opiera się na możliwości dotarcia gazu we wszystkie zakamarki – także w szczeliny czy rury i przewody wentylacyjne. Ozon usuwa nieprzyjemne zapachy, a ponadto zabija bakterie, grzyby i pleśń. Zabieg ozonowania po zalaniu powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę – właściciel domu musi jedynie zabezpieczyć sprzęty przed uszkodzeniem powierzchni np. folią. Podczas ozonowania należy opuścić mieszkanie, gdyż ozon w stężeniach stosowanych podczas dezynfekcji jest dla człowieka trujący. Pomieszczenie jest uszczelniane, a specjalista przeprowadzający ozonowanie dokonuje nadzoru procesu ubrany w specjalny kombinezon i maskę ochronną. Dezynfekowane pomieszczenie jest zamknięte, a następnie specjalista wpuszcza ozon w wybranym stężeniu. Po zabiegu mieszkanie musi zostać dokładnie wietrzone, aż do uzyskania bezpiecznego dla człowieka stężenia ozonu w powietrzu.

Ozonowanie po zalaniu jest najbezpieczniejszą dla zdrowia opcją pozbycia się zapachu stęchlizny, a także zapobiega powstaniu grzybów i pleśni. Pomimo, iż sam ozon w dużych stężeniach jest trujący, wietrzenie po zabiegu ozonowanie eliminuje to zagrożenie. Mieszkanie po zakończonym ozonowaniu jest czyste i bezpieczne.