usuwanie pleśni na oknie

Wymiana okien na nowe szczelne zapewni ograniczenie strat ciepła w budynku. Niestety może też przynieść niepożądany skutek w postaci pojawiającej się na ścianach pleśni. Dlatego wymianę okien należy przemyśleć i tak przygotować, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Wymiana okien a pleśń na ścianie

Stare nieszczelne okna spełniają także funkcje urządzenia wentylacyjnego. Szczególnie w budynkach, w których wentylacja nie działa prawidłowo. W takiej sytuacji wymiana okien na szczelne spowoduje zamknięcie wilgotnego powietrza wewnątrz pomieszczenia i uniemożliwienie dostępu suchego powietrza z zewnątrz. Pierwsze pleśnie lub grzyby pojawią się wraz z nastaniem chłodniejszych dni. Dlaczego tak się dzieje? Ściana w okolicy okien jest zazwyczaj chłodniejsza, jeżeli wilgotne powietrze nie może wydostać się na zewnątrz, następuje skraplanie się pary wodnej. Jeżeli taka sytuacja trwa dłużej, ściana nasiąka wodą i powstaje idealne środowisko do rozwijania się pleśni.

Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci po wymianie okien?

Jeżeli po wymianie okien, w naszym domu pojawia się problem pleśni, po pierwsze trzeba ją skutecznie usunąć. Jednak samo zlikwidowanie zarodników nie przyniesie skutku, jeśli nie zlikwidujemy przyczyn pojawiania się problemu. Usuwanie wilgoci z budynku najlepiej zacząć od usprawnienia wentylacji. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych nawiewników okiennych lub ściennych, które pozwolą przywrócić cyrkulację powietrza. Należy też sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli jest nieskuteczna, należy ją usprawnić lub zastosować inne rozwiązania np. wentylatory mechaniczne. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza kluczowe jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Najlepiej dwa razy na dobę. W usuwaniu wilgoci bardzo ważne jest także ogrzewanie na odpowiednim poziomie i unikanie wychładzania budynku.