Dlaczego osuszanie fundamentow jest takie wazne

Starsze budynki mogą mieć wilgotne fundamenty. Mokre fundamenty mogą też być wynikiem powodzi czy podtopienia. Zanim rozpocznie się remont wnętrza, należy odnaleźć przyczynę wilgotności i usunąć ją, a następnie wysuszyć mury znajdujące się w ziemi.  Od stanu fundamentów zależy trwałość i stan domu oraz komfort mieszkańców.

Przyczyny wilgotności fundamentów

Ustalenie przyczyn zwilgotnienia fundamentów to pierwszy i najważniejszy krok. Nie jest to jednak takie łatwe. Należy też pamiętać, że wilgotność może się przesuwać w górę murów. Do przyczyn można zaliczyć np.

  • poziom wód gruntowych – za wysoki lub okresowo za wysoki z powodu czynników zewnętrznych,
  • złe odprowadzenie deszczówki z dachów,
  • niedrożne studnie,
  • nieszczelna kanalizacja, instalacja wodna,
  • skraplanie się pary wodnej na zimnych ścianach,
  • powodzie i podtopienia.

Dużo zależy także od pory roku. W lecie piwnice mogą być suche, a na wiosnę za sprawą roztopów mogą zostać zalane. Ważne, żeby ocenę zawilgocenia dokonał doświadczony inżynier budownictwa.

Jak usunąć wilgotność z fundamentów?

Każda wilgotność fundamentów to indywidualny problem mający inne przyczyny i intensywność. Dlatego nie można wskazać jednego sposobu na zabezpieczenie domu przed tego typu zagrożeniami i usunięcie ich. Te najpopularniejsze można jednak podzielić ze względu na przyczynę:

  1. Wody gruntowe – zabezpieczenie fundamentów izolacją przeciwwilgociową lub przeciwwodną, ponadto opaskowy drenaż fundamentów wokół domu.
  2. Opady – zadbanie o odpowiednie odprowadzanie wody z dachu, balkonu czy tarasu, odpowiednie izolacje.
  3. Wody pochodzące z instalacji (z kotła, uszkodzonej instalacji, starych rur, kanalizacji sanitarnej itp.) –  wezwanie hydraulika, zamontowanie specjalnych zaworów, wymiana rur.
  4. Para wodna – sprawdzenie wentylacji.12

Jeżeli chodzi o osuszanie już wilgotnych fundamentów można to wykonać przy pomocy specjalnych substancji i tynków, które absorbują wodę. Inny sposobem jest zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych. Dobrym sposobem jest też przewietrzenie pomieszczeń i utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury.

Osuszanie fundamentów jest takie ważne ponieważ od nich zależy kondycja i trwałość całego budynku, oraz trwałość konstrukcji. Wilgoć z fundamentów może się przemieszać do wyższych pięter, niosąc za sobą wiele negatywnych konsekwencji.