Czynniki sprzyjajace powstawaniu wilgoci w mieszkaniu

Wilgoć na ścianach, a co za tym idzie pojawiający się razem z nią nalot pleśni, jest istotnym problemem natury estetycznej oraz zdrowotnej. Walka z nimi niewątpliwie jest zadaniem bardzo trudnym, wymagającym i nieraz bardzo kosztownym. Zastanówmy się zatem, jakie są czynniki sprzyjające pojawieniu się wilgoci oraz pleśni w naszych domach, i jak temu istotnemu problemowi zapobiec. Odpowiedzi na te pytania postaramy się poszukać w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Wilgoć z zewnątrz

Wilgoć do naszych domów i mieszkań może docierać z zewnątrz. Przyczynić się do tego może wiele sytuacji. Spośród można wymienić między innymi:

  • Przeciekający dach – jedną z możliwych dróg docierania wilgoci do domu są różnego rodzaju nieszczelności pokrycia dachowego. Przyczyna ta należy do jednych z częściej występujących, szczególnie w przypadku domków mieszkalnych oraz mieszkań znajdujących się na najwyższych piętrach.
  • Nieszczelna instalacja rynnowa – kolejną z dróg docierana wilgoci do naszych mieszkań są nieszczelne rynny. Skutkuje to bezpośrednio podciekaniem wody pod tynk pokrywający ściany i przenikanie poprzez nie wilgoci do wnętrza domu.

Wilgoć z wewnątrz

Wilgoć w naszych domach i mieszkaniach może mieć swoje źródło wewnątrz nich. Podobnie, jak w przypadku opisywanej wyżej wilgoci z zewnątrz, w tym przypadku przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Spośród nich można z pewnością wymienić:

  • Przeciekającą instalację grzewczą lub wodno-kanalizacyjną – jedna z częstszych przyczyn nagłego pojawienia się wilgoci na ścianach.
  • Zbyt słabe wietrzenie domu i niesprawna wentylacja – zbyt rzadkie otwierania okien, szczególnie w zimie oraz niesprawna wentylacja są w stanie bardzo szybko doprowadzić do tak dużego wzrostu wilgotności, iż na ścianach pojawiają się mokre plamy, a zaraz za nimi brunatne wykwity szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Podsumowując, wilgoć w domu i w mieszkaniu może mieć swoje źródło zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego środku. W przypadku jej pojawienia się należy zawsze dokładnie poszukać jej źródła, nim dojdzie do pojawienia się pleśni.