Gdy dochodzi do zalania drewnianej podłogi, należy szybko reagować. Parkiet może zostać znacznie uszkodzony, co wpłynie nie tylko na jego prezencję, lecz także na nasze zdrowie. Dlaczego? Otóż jeżeli drewno będzie miało zbyt długo kontakt z wilgocią, mogą rozwinąć się w nim pleśń oraz grzyb. Jak temu przeciwdziałać?
Niebezpieczeństwa wynikające z zalania parkietu
Na początku wyjaśnijmy, dlaczego woda jest tak niebezpieczna dla struktury parkietu. Drewniana podłoga składa się z kilku warstw, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury, izolacji akustycznej, a także amortyzowania ciężaru poszczególnych mebli oraz użytkowników. Wilgoć powoduje, że struktura drewna się rozwarstwia – parkiet „puchnie”, rozchodzi się, a jego wilgotne środowisko jest doskonałym miejscem dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.
Sposoby usuwania wilgoci
Do popularnych sposobów pozbywania się wilgoci należy:
- osuszanie podłogi materiałami absorbującymi wodę: gąbkami lub szmatkami,
- wietrzenie pomieszczenia i utrzymywanie w nim wysokiej temperatury,
- stosowanie osuszaczy kondensacyjnych.
Wymienione sposoby są skuteczne w sytuacji, gdy nie mamy do czynienia z poważnym przypadkiem. Jesteśmy wtedy w stanie działać natychmiast po zalaniu lub wilgoć nie obejmuje dużej powierzchni parkietu. Gdy dochodzi do poważniejszej usterki, na przykład nieszczelnej instalacji wodno- kanalizacyjnej, regularnych wycieków z pralki lub zalania atmosferycznego, to należy zastosować bardziej profesjonalne metody.
Osuszanie podposadzkowe
Jedną z nich jest osuszanie podposadzkowe. Specjalistyczna aparatura pozwala dotrzeć do wszystkich warstw parkietu: posadzki (drewnianych paneli), jastrychu, izolacji termicznej, chudego betonu (podłoża) oraz zagęszczonego piasku. Jest szczególnie przydatna w przypadkach, w których niemożliwe jest samoistne odparowanie wody z poszczególnych warstw.
Na rynku są dostępne dwa sposoby osuszania podposadzkowego: podciśnieniowe i nadciśnieniowe. W pierwszym przypadku woda jest odsysana z warstwy izolacyjnej. Druga metoda opiera się wprowadzaniu suchego powietrza pod strukturę parkietu, które wypycha wilgoć na zewnątrz. Oba rozwiązania są dostosowywane do charakteru posadzki, a także stopnia zalania. Cechują się wysoką skutecznością. Osuszanie posadzkowe może trwać od kilku do kilkunastu dni.
Szybka i skuteczna reakcja na zalanie drewnianego parkietu pozwoli na uniknięcie niepożądanych komplikacji. Wilgoć zgromadzona pod posadzką może przenieść się na ściany oraz zniszczyć tynk, listwy i wykończenie wnętrza.
Jesteśmy w stanie jasno określić, że w niektórych przypadkach można stosować domowe metody, na przykład wobec niedużego rozlania się wody. Jednak w sytuacjach, gdy dochodzi do znacznego zalania parkietu, należy zastosować bardziej profesjonalne rozwiązania – profesjonalne osuszanie podposadzkowe.