Konsekwencje długotrwałego zawilgocenia mieszkania mogą być bardzo uciążliwe i skończyć się gruntownym remontem. Jeżeli szybko nie poradzimy sobie z problemem, w naszym mieszkaniu mogą się pojawić wykwity grzybów. Ich obecność odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Pleśń i grzyb mogą przyczynić się również do powstawania nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci?
Zadbaj o skuteczną wentylację
W każdym mieszkaniu wilgoć powstaje w wyniku zwykłej, codziennej aktywności mieszkańców takiej jak np. gotowanie, suszenie prania, kąpiel. Kluczem do utrzymania wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie jest skuteczne odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. W pomieszczeniach, gdzie powstaje jej najwięcej, czyli w łazience i kuchni, powinna być zainstalowana wentylacja. Najczęściej stosuje się wentylatory grawitacyjne, jeśli jednak nie są w stanie efektywnie odprowadzić wilgoci, to warto zastanowić się nad zainstalowaniem wentylatorów mechanicznych. Wentylacja powinna być regularnie kontrolowana przez fachowca, który potwierdzi jej skuteczność.
Ogranicz ilość wilgoci przez dobre nawyki
Jedną z najbardziej naturalnych metod regulacji wilgotności jest wyrobienie sobie codziennego nawyku wietrzenia mieszkania. Najlepiej codziennie rano przed wyjściem z domu i wieczorem przed pójściem spać. Wykonując codzienne czynności, także można ograniczyć ilość powstającej pary wodnej: gotując warto przykrywać garnki, a prysznic – skrócić o kilka minut. Nawet w chłodniejsze dni pranie można wysuszyć na zewnątrz. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto rozważyć zakup automatycznej suszarki do prania.
Sprawdzaj wilgotność powietrza
Warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz, który precyzyjnie wskaże, jaką mamy wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jeżeli mimo dobrych nawyków i sprawnej wentylacji w mieszkaniu utrzymuje się zbyt duża ilość pary wodnej, pomocne okaże się osuszanie mieszkania. Pochłaniaczem wilgoci mogą być zwykłe zawieszki wypełnione materiałem absorbującym, jednak wydajniejsze będą automatyczne osuszacze powietrza. Nowoczesne urządzenia do pochłaniania wilgoci są niewielkich rozmiarów, bez problemu znajdzie się dla nich miejsce nawet w najmniejszym mieszkaniu. Regularne osuszanie mieszkania zapobiegnie pojawieniu się grzybów i wpłynie pozytywnie na zdrowie domowników.
Wszystkie wymienione sposoby będą skuteczne pod warunkiem, że przyczyną nadmiernej wilgoci nie są wady budynku np. przeciekanie dachu, nieodpowiednia izolacja, podmakające fundamenty. W takim wypadku trzeba zacząć od solidnego remontu i osuszenia budynku.