dezynfekcja biura

Problem odkażania i dezynfekcji powierzchni stał się bardzo gorącym tematem z dobie epidemii COVID 19. Przed tym problemem stoją wszyscy szefowie biur, które stoją w tej chwili puste. Nadejdzie jednak taki dzień, kiedy trzeba będzie powrócić do pracy.

Czym można odkazić całe biuro?

Drobnoustroje mogą być wszędzie, a zamknięte i niewietrzone pomieszczenie to doskonałe miejsce do ich rozwoju. Doskonałym sposobem na przygotowanie biura do powrotu pracowników są powszechnie stosowane w medycynie oraz rolnictwie dwie metody dezynfekowania dużych pomieszczeń: ozonowanie i zamgławianie.

Ozonowanie pomieszczeń

Ozon jest gazem, który w dużym stężeni wydziela ostry i drażniący zapach, natomiast w niskim pozostawia wrażenie świeżości. W naturze wydzielany jest podczas wyładowań atmosferycznych. Powietrze po burzy ma wówczas przyjemny, ożywczy zapach. Ozon jest wytwarzany w specjalnych aparatach, które wykorzystując napięcie elektryczne zamieniają tlen O2 w tritlen O3.

Ozonowanie polega na umieszczaniu w określonym miejscu aparatu do ozonowania i wytwarzaniu w nim tritlenu.

Ozon ma właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, niszczy roztocza i pleśnie. Stosowany jest w wielu dziedzinach gospodarki i przemysłu.

Zamgławianie pomieszczeń

Zamgławianie to inne metoda, którą można stosować do dezynfekowania. Powszechnie jest stosowana w rolnictwie do niszczenia przede wszystkim insektów i drobnoustrojów.

Polega na rozpylaniu pod wysokim ciśnieniem preparatu wodnego ze środkiem biobójczym, który najpierw w postaci mgły unosi się, a później osiada na wszystkich przedmiotach. Jest to metoda mniej rozpowszechniona ze względu na wilgoć, która pojawia się przy jej przeprowadzeniu. Stąd przy zamgławianiu pomieszczeń biurowych trzeba brać pod uwagę obecne tam sprzęty i akcesoria.

Ozonowanie pomieszczeń biurowych jest doskonałym i skutecznym sposobem na dokładne pozbycie się wszelkich drobnoustrojów w biurze bez ryzyka zniszczenia sprzętu. Gaz się szybko ulatnia, pozostawiając odkażone pomieszczenie wraz ze wszystkimi pozostającymi w nim przedmiotami. Przy okazji neutralizuje wszelkie zapachy. Dzięki temu pracownicy biura wrócą do sterylnego i czystego biura.