wilgoc w mieszkaniu

Wilgoć w mieszkaniu to bardzo powszechny problem, a jego skutki mogą mieć duży wpływ na zdrowie i znacznie obniżyć komfort życia domowników. Nieprzyjemny zapach stęchlizny, bóle głowy, mięśni i stawów, osłabienie czy rozdrażnienie mogą być skutkami długotrwałej ekspozycji na wilgoć w domu.

Czy to już problem?

Nadmierna wilgoć w domu może wydawać się trudna do rozpoznania. Jest jednak 5 typowych i powszechnych oznak, które ciężko przeoczyć.

  1. Skraplanie pary wodnej na oknach i ścianach to jeden z pierwszych sygnałów podwyższonego poziomu wilgotności. Zjawisko można zaobserwować nie tylko na szybach, ale również ramach okiennych, gdzie para wodna skrapla się i przybiera postać cieczy.
  2. Uszkodzenia ścian i sufitów to (oprócz problemu estetycznego) kolejna oznaka zawilgocenia mieszkania. Pleśń łatwo zauważyć – przyjmuje postać czarnych lub zielonych, stale powiększających się plamek, zmienia kolor farby, czasem powoduje jej łuszczenie lub odpadanie. Gorzej, jeżeli pleśń rozwija się pod tapetą lub za meblami, gdzie ciężej ją zauważyć – warto więc regularnie monitorować trudnodostępne miejsca. Występuje najczęściej w łazience i kuchni, jako skutek nieodpowiedniej (lub niedostatecznej) wentylacji, szczególnie w małych pomieszczeniach, na suficie lub rogach i zagłębieniach ścian.
  3. Pleśń, która pojawia się na meblach, szczególnie drewnianych. Pleśń może się również przenieść na inne elementy wyposażenia domu, jak poduszki, zasłony czy kanapy, co oznacza ryzyko zniszczenia przedmiotów tworząc nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy.
  4. Wyraźny i intensywny zapach stęchliznydługo schnące ręczniki i powierzchnie to nie tylko nieprzyjemny i uciążliwy kłopot, ale przede wszystkim wyraźny sygnał, że w mieszkaniu występuje zbyt duża wilgotność.
  5. Objawy możemy również zauważyć u domowników. Chronicznie zmęczenie, niewyspanie czy nagłe problemy górnych dróg oddechowych powinny być ostrzeżeniem, którego nie należy lekceważyć. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi szkodliwych patogenów, które w znaczący stopniu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Co robić?

Jeżeli domu występuje którakolwiek z oznak zbyt wysokiego poziomu wilgoci, powinniśmy działać od razu. Problem ten z czasem narasta, jest trudniejszy do wyeliminowania, a skutki stają się coraz bardziej odczuwalne. Jednym z lepszych sposobów na walkę z wilgocią jest współpraca z profesjonalną firmą zajmującą się osuszaniem pomieszczeń, która pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i usunie pleśń.
Warto regularnie czyścić wszystkie powierzchnie, co pomoże ograniczyć rozwój grzybów oraz wierzyć pomieszczenia, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza.
Problem podwyższonego poziomu wilgotności, najłatwiej rozwiązać w jego początkowej fazie, co zdecydowanie oszczędzi pieniędzy, pracy i stresu.