Ozonowanie po pożarze - jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Likwidacja szkód po pożarze niestety zajmuje sporo czasu, ponieważ zazwyczaj należy przeprowadzić generalny remont mieszkania. Jednak usunięcie widocznych uszkodzeń to tylko połowa sukcesu. Wbrew pozorom najtrudniejszą kwestią do realizacji jest usunięcie odoru pożaru. Wietrzenie pomieszczenia to niestety w tym wypadku za mało. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy zastosować ozonowanie pomieszczenia.

Dlaczego warto wykorzystać ozon? 

Ozonowanie to bardzo skuteczny sposób na usunięcie wszelkich zapachów. Można dzięki niemu usunąć zarówno skutki samego pożaru, jak i wszystkich działań gaśniczych: wilgoci, pleśni, bakterii, alergenów czy też stęchlizny. Ozonowanie swoją skuteczność zawdzięcza wnikaniu ozonu w strukturę materii, które rozbija łańcuchy zapachowe. Należy pamiętać, że technika ta wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu o wydajności dostosowanej do pomieszczenia – usługi tego typu oferują specjalistyczne firmy.

Sposoby ozonowania

Przede wszystkim należy dokładnie usunąć wszelkie widoczne skutki pożaru. Trzeba odmalować ściany, wyrzucić niepotrzebne rzeczy i przystąpić do ozonowania. Przede wszystkim należy dobrać ozonator o odpowiedniej wydajności do danego pomieszczenia. Sam zabieg ozonowania powinien trwać minimum 45 minut, aby ozon mógł wniknąć zarówno w ściany, jak i w przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Najczęściej w pierwszej kolejności stosuje się metodę stężenia uderzeniowego, czyli bardzo dużej dawki ozonu, która pozwoli pozbyć się większości zapachów. Jeżeli w dalszym ciągu nieprzyjemny zapach utrzymuje się w pomieszczeniu, używa się metody zapewniającej długotrwałe utrzymywanie się ozonu w małej dawce. Dobrze przeprowadzone ozonowanie pozwala na 100% usunięcie praktycznie każdego zapachu.