Osuszanie podposadzkowe – pomoc specjalistów będzie niezbędna

Pęknięta rura, przerwany wężyk doprowadzający wodę do pralki czy cieknący filtr w zmywarce? Przyczyny zalania mogą być różne. Skutki mogą być odczuwalne jeszcze w długi czas po całym zdarzeniu. Osuszenie mieszkania nie jest zadaniem łatwym. Szczególnych trudności może nastręczać przede wszystkim zawilgocenie posadzki.

Mokra posadzka wywołuje kolejne problemy

Wilgoć posadzki ma bardzo niekorzystny wpływ na budynek: może prowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej czy niszczenia konstrukcji. Wilgoć, która dostała się do warstw podpodłogowych, rozprzestrzenia się szybko na kolejne, niezalane elementy budynku, a znajdując sobie jedyną drogę ujścia przy dylatacji ścian (czyli miejscu ich połączenia z podłogą lub sufitem), doprowadza do podciągania kapilarnego, związanego z wchłanianiem wody w górę ścian, i zamoczenia wyższych, pionowych płaszczyzn budynku. Czas jest tu istotnym czynnikiem, dlatego najlepiej jak najszybciej po wykryciu awarii zacząć proces osuszania mieszkania, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wody oraz późniejszego rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów i grzybów preferujących wilgotne środowisko. W przypadku każdego zalania, wskazane jest wykonanie profesjonalnego osuszania podposadzkowego z pomocą wyspecjalizowanej firmy.

Na czym polega osuszanie podposadzkowe?

Skuteczne osuszanie mieszkań nie jest możliwe do samodzielnego wykonania. Nie posiadając odpowiedniego doświadczenia ani sprzętu, mieszkańcy nie są w stanie poradzić sobie z wilgocią zalegającą pod posadzką. Wtedy dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług firmy oferującej kompleksowe osuszanie podposadzkowe. Przed przystąpieniem do działania, pracownicy dokładnie lokalizuje źródło i obszar zalania, często za pomocą metod termowizyjnych. Pomoga to dobrać najskuteczniejszą w danym przypadku metodę osuszania. Większe ilości wody są usuwane za pomocą wysokowydajnych pomp ciśnieniowych. Po zlikwidowaniu cieczy, wtłacza się pod podłogę suche i ciepłe powietrze, doprowadzając do wysuszenia pozostałych zawilgoceń. Po całkowitym wysuszeniu powierzchni pod posadzką, warto zdecydować się także na ozonowanie, które skutecznie wyeliminuje drobnoustroje i inne szkodliwe czynniki powstałe na skutek zalania.

Szybkie i skuteczne osuszanie podposadzkowe pozwala zminimalizować straty spowodowane zalaniem. Dzięki temu ograniczymy stopień rozprzestrzenienia się wody, do minimum redukując koszty późniejszego i unikając konieczności przeprowadzania poważnych prac przy wymianie uszkodzonych elementów mieszkania.